Stara kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.

Przejeżdżając główną ulicą Wałbrzycha zobaczyliśmy nowocześnie wyglądające budynki kopalni. Po krótkim rekonesansie dowiedzieliśmy się, że są to budynki należące do Starej kopalni przeistoczonej obecnie w Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Celem rewitalizacji całego terenu jest umożliwienie turystom zwiedzenia kopalni i poznanie wielu tajemnic, które kryją jej mury. Ze względu na swoje walory historyczne i zabytkowe, kopalnia znalazła się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, jako jedna z  7. obiektów w Polsce. Pozostałymi miejscami, które można na tym szlaku podziwiać to m.in. Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu, a także Muzeum Browaru w Żywcu.
Historia powstania tej wałbrzyskiej kopalni datowana jest na XVII wiek, a zakończenie wydobycia w niej węgla miało miejsce w 1996 roku. Obecnie na jej terenie znajdują się unikatowe w skali Europy i świata zachowane obiekty architektury przemysłowej. Od 2014 roku w kompleksie jedenastu zrewitalizowanych budynków otworzono nowoczesne centrum nauki i sztuki, a w 2015 r. udostępniono zwiedzającym fragment chodników górniczych.
Spacerując po terenie, na którym znajdują się zabudowania kopalni weszliśmy do Hali Galerii, w której prezentowana jest pierwsza europejska wystawa amerykańskiego artysty-fotografika z Miami Davida Bethune.
Po po tym pięknie odrestaurowanym obiekcie oprowadzał nas Pan Przemysław Mandela – przewodnik, który był świetnie przygotowany, z dużym luzem i elastycznym podejściem do turystów – polecamy!

15 września 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.