Projekt „jeden bilet do wszystkich muzeów w Radomiu i okolicach” zrealizowaliśmy podczas Majówki. Odwiedziliśmy miejsca ujęte w ramach programu Strefa Kultury, wśród nich znalazły się:
1.Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – kliknij!
Muzeum to upowszechnia wiedzę o życiu Oskara Kolberga, jego naukowym dorobku w dziedzinie etnografii i folklorystyki, o twórczości muzycznej oraz upamiętnia związki Kolberga z Przysuchą.
2.Muzeum Wsi Radomskiej na ul. Szydłowieckiej 30 w Radomiu – kliknij!
Muzeum jest to skansen o powierzchni 32,5 ha, na której znajduje się 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (chałupy, dwory, kościół, kuźnie, wiatraki, młyny wodne). Głównym celem działalności ,muzeum jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego dawnej ludności zamieszkującej Radomskie.
3. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu to instytucja kultury województwa mazowieckiego z siedzibą w Radomiu. Główne cele statutowe placówki to gromadzenie i prezentacja zbiorów sztuki współczesnej (polskiej i zagranicznej) oraz działalność edukacyjna i informacyjna. Niestety w dniu 29.04.2017 r. nie zostaliśmy wpuszczeni na teren MCSW„Elektrownia”, ze względów dla nas niezrozumiałych. Pomimo, że zwiedzanie „Elektrowni” jest wyszczególnione w projekcie nie pozwolono nam zobaczyć żadnej z wystaw (ponoć były w trakcie zmian), ani nawet zrobić zdjęcia na terenie odnowionej „Elektrowni” – szkoda!
Sobota została zakończona wieczorną miłą nasiadówką u naszych przyjaciół, którzy mają siedlisko w Antoniówce. Dużą atrakcją była obserwacja rozgwieżdżonego nieba. Po porannym śniadaniu i krótkim biesiadowaniu, wyruszyliśmy zwiedzić kolejne miejsca.
4. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – kliknij!
Jest to muzeum biograficzne otwarte w roku 1961, poświęcone Janowi Kochanowskiemu – polskiemu poecie epoki renesansu, uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.
5. Muzeum Witolda Gombrowicza – kliknij!
Mieści się w rezydencji pałacowej z 1914 roku należącej w okresie międzywojennym do bratowej pisarza we Wsoli. Zabytkowy pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy.
6. Dwór w Bartodziejach nazywany jest potocznie pałacem, został wzniesiony w I poł. XIX w. Przez ponad 150 lat często zmieniał właścicieli – kliknij!
Na kolejne biesiadowanie, ognisko i nocleg udaliśmy się do Broncina, wioseczki położonej niedaleko Warki. Rejon ten jest niezwykle malowniczy, szczególnie w maju kiedy wszystko kwitnie.
29 kwietnia do 1 maja 2017 r. Przysucha-Radom-Antoniówka-Czarnolas-Wsola-Bartodzieje-Broncin