Muzeum Ewolucji w PKiN w Warszawie

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN mieści się w Pałacu Kultury i Nauki czyli w najwyższym budynku w Polsce. Spacer pt. „Na herbatce u Czarnej Wdowy i Dinozaura” został zorganizowany przez Fundację Varsaviana.


Na zbiórce przed wejściem do Pałacu Młodzieży, czekali na nas Jola Cichocka oraz Przemek Wrzosek – licencjonowani przewodnicy z Fundacji Varsaviana.
Okazało się, że w Muzeum Ewolucji znajduje się imponująca kolekcja eksponatów, a niektóre z nich liczą przynajmniej sześćdziesiąt milionów lat! Wśród eksponatów podziwiamy: wielki szkielet nemegtozaura,  wielki tarbozaur (w pochylonej posturze oraz w pozycji kangura), skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, przednie łapy deinocheira zakończone wielkimi pazurami, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków. W 1993 r. koło Opola, odkryto cmentarzysko triasowych gadów i płazów, a wśród krewniaka dinozaurów – silezaura.


W trzeciej sali, znajduje się rekonstrukcja słynnego australopiteka „Lucy” wykonana pod kierunkiem popularyzatora ewolucji Karola Sabatha.

Dzięki przychylności sponsora, odwiedziliśmy też czasową wystawę pt. „FASCYNUJĄCY ŚWIAT PAJĄKÓW I SKORPIONÓW”, na której znajduje się 50 żywych okazów pajęczaków m.in. najbardziej jadowitego pająka świata „Czarną Wdowę” (Latrodectus mactans) oraz największego „Goliata Olbrzymiego” (Theraphosa blondi) jak i „Skorpiona Olbrzymiego” (Pandinus imperator).
W ciekawą, ewolucyjną podróż zabrał rodziców i dzieci – Przemek Wrzosek. Ogromne podziękowania za pomysł na niezwykle ciekawy wykład 🙂

31 stycznia 2015 r. Muzeum Ewolucji w PKiN w Warszawie – spacer z Fundacją Varsawiana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.