Wystartowaliśmy z Parku Dreszera od strony ul. Puławskiej, a potem przewodnik zaprowadził nas w miejsca związane z warszawską elitą:
– dawny dwór na Henrykowie znajdujący się na Puławskiej 107a, posiadłość należąca od 1830 roku do Anglika Jerzego Fanshava, płk. w służbie rosyjskiej, który ten dwór wybudował. Obecnie pięknie zrewitalizowana stanowi własność dr Ireny Eris.
– kościół św. Michała Archanioła to świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się przy ul. Puławskiej 95, stojące na ołtarzyu tabernakulum pochodzi z przedwojennego kościoła parafialnego, stojącego wcześniej w tym samym miejscu. W prezbiterium znajduje się jeden z największych witraży w Europie, Zesłanie Ducha Świętego, autorstwa Tadeusza Wojciechowskiego. Witraż jego autorstwa znajduje się także w baptysterium.
– mural na budynku przy Dolnej 37 czyli Kamienicy Szajnbergów,
– masarnia Rowiński i Ruszkiewicz mieściła się w kamienicy na Dolnej 43/45, w czasie Powstania Warszawskiego ukrywali się w niej powstańcy, a dzisiaj to niestety rudera.
– gmach Instytutu Higieny Psychicznej i hostel Garden Villa przy Dolnej 42,
– zabytkowe ujęcie wody z 1924 r. na rogu Dolnej i ul. Puławskiej, odrestaurowane w 2013 roku, udekorowane kopiami dawnych płaskorzeźb przedstawiających delfina i syrenkę,
– Park „Mon Coteau” (Morskie Oko), któremu nazwę nadała Izabela z Czartoryskich Lubomirska, jest usytuowany nad i pod skarpą wiślaną, między ulicą Puławska a Belwederską,
– Pałac Szustra (Pałacyk Szustra, Pałacyk Lubomirskich) znajduje się przy ul. Morskie Oko 2 (dawniej przy ul. Puławskiej 55/57). Obecnie mieści się w nim siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Tadeusz Maciej Szuster, będący ostatnim z rodu, zmarł w 1973. Potomkiem Szustrów był również Jerzy Waldorff.
– mauzoleum Szustra, odnowiona kaplica z końca XIX wieku,
– pomnik Jana Matejki na obrzeżach parku (od strony ulicy Puławskiej),
– postać Edwarda Rydza – Śmigłego (1886 r. 1941 r.) związana jest z Mokotowem i ulicą Sandomierską 18 m. 6, gdzie zmarł a potem został pochowany potajemnie na cmentarzu Powązkowskim jako nauczyciel Adam Zawisza.
– więzienie na Rakowieckiej gdzie wykonano największą liczbę wyroków śmierci na elicie polskiego pochodzenia. Tym smutnym akcentem zakończyliśmy spacer.
Spacer 30 listopada 2012 r. z przewodnikiem PTTK „TRAKT” nosił tytuł „ELITARNY MOKOTÓW, czyli rezydencje i wille warszawskich elit”.