Foodsharing Warszawa. Idea foodsharingu jest wyrazem niezgody na to jak w obecnym świecie marnowane są ogromne ilości pożywienia, polega na nieodpłatnym dzieleniu się jedzeniem z innymi, zamiast wyrzucania go do kosza. Zapoczątkował ten ruch Raphael Fellmer (Niemiec) odkrywając, że wyrzucanych nadwyżek jest tak dużo, że można wykarmić nimi wiele osób.
Do Polski idea przywędrowała za sprawą Karoliny Hansen i Agnieszki Bielskiej w 2016 roku, a ruch nazwany został Jadłodzielnią, obecnie nosi nazwę Foodsharing Warszawa. Jadłodzielniami natomiast nazwano punkty wyposażony szafki a czasem w lodówki, w których każdy z nas, może zostawić nadmiar jedzenia albo się nim poczęstować! Ruch ratowania żywności skupia dziś 35 tysięcy wolontariuszy (ratowników jedzenia) w całej Europie. Warszawskie jadłodzielnie mieszczą się w kilkunastu miejscach – kliknij!
Foodsharing ta praktyka, która ma wiele korzyści dla środowiska, ale również dla naszego życia towarzyskiego. Promując niemarnowania, jedzenia ratownicy przygotowują pyszne poczęstunki z produktów uratowanych przed zmarnowaniem. Dziś karmiliśmy gości podczas kawiarenki naprawczej.
Kawiarenka Naprawcza to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku w Amsterdamie przez Martine Postma. Promuje idee Zero waste, czyli idee wielokrotnego wykorzystanie produktów bez konieczności ich wyrzucania i daje im prawo do naprawy. Termin „zero waste” został pierwszy raz użyty przez chemika dr. Paula Palmera, w latach 70-tych. sprowadza się do stosowania pięciu zasad 5xR: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot). Wszystkie te działania mają na celu ochronę środowiska naturalnego zapobiegających katastrofie ekologicznej.
Dzisiejsza kawiarenka naprawcza w MALu zgromadziła ogromną ilość ludzi, którzy przyszli zasięgnąć rady i pomocy specjalistów znających się na naprawie przeróżnych sprzętów elektrycznych, rowerów a także biżuterii czy też ubrań. Wszyscy specjaliści pracowali dzisiaj za darmo stosując w praktyce hasło „Naprawiaj – nie wyrzucaj”.
MAL. Co to jest MAL? Jest to skrót od nazwy Miejsce Aktywności Lokalnej, które działa dla mieszkańców dzielnicy Ochota, na Grójeckiej 109 w Warszawie. W tym właśnie miejscu Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zorganizowało 30 marca 2019 r. „Kawiarenkę naprawczą”.
Foodshsring to wspaniałą incjatywa.
Podziwiam ochotników zajmujących się tematem.
Poświęcają dużo czasu siły I energii na tą działalność.
Jestem nauczona żeby nie wyrzucać.
Dzisiejsze produkty między innymi warzywa szybko się psują.
Zakupy trzeba robić rozważnie zwłaszcza dla jednej osoby.
Podziękowania.
Dużo satysfakcji z działalności na rzecz innych.
„Zakupy trzeba robić rozważnie zwłaszcza dla jednej osoby.”
To jest właśnie świadome działanie – brawo! <3
Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich ratowników Foodsharing Warszawa