Małopolska – Imielin, Oświęcim, Zaborze, Grojec, Chrzanów, Libiąż, Chełmek, Osiek

Lipiec w województwie małopolskim okazał się być upalny. Na naszej mapie wyjazdowej stanęły: Imielin, Oświęcim, Zaborze, Chrzanów, Libiąż, Chełmek, Osiek.
➡️ Imielin. Znajduje się tu Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej. Jest niezwykle wielki i wygląda zupełnie jak te w Irlandii!
Budowę rozpoczęto 29 czerwca 1909 roku uroczystą mszą św. w Chełmie oraz poświęceniem miejsca budowy. 18 lipca tego samego roku poświęcono kamień węgielny, po czym rozpoczęto budowę fundamentów i ścian. Prace nadzorował budowniczy Antoni Chrostek z Imielina. Do końca 1909 roku wymurowano ściany do poziomu okien. Prace wznowiono wiosną 1911 roku, po przerwie spowodowanej m.in. malwersacjami finansowymi przy budowie, co skutkowało wycofaniem poparcia proboszcza dla komitetu budowy oraz rozwiązaniem umowy z Antonim Chrostkiem. W 1911 dokończono budowę murów i położono posadzki. W 1912 wykonano dach oraz przeprowadzono prace wykończeniowe (żródło wikipedia).
➡️ Zaborze. Spaliśmy w komfortowych warunkach (słysząc szum strumyka i śpiew ptaków) u naszych przyjaciół, którzy prowadzą słynne Centrum Ogrodnicze Kalinowa w Zaborzu. Warto odwiedzić, jest wspaniałe.

➡️ Grojec. Stawy Grojeckie znajdują się pomiędzy Zaborzem a Grojcem, składają się z kompleksu kilkunastu stawów. Są to: Staw Czesław, Staw Stanisław, Staw Ryszard, Staw Antoni, Staw Marszałek, Staw Gniwus, Staw Rybitwa, Staw Ryszkowiec, Staw Dziurawiec, Staw Orny, Staw Czechowiec, Staw Szerszeń, Staw Smutny, Staw Michołowiec, Staw Wesoły. Wszystkie należą do obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Soły.
➡️ Osiek. Pałac w Osieku – pałac w stylu mauretańskim w Polsce położony w Osieku (województwo małopolskie). Obecnie w jego wnętrzach znajduje się niewielkie prywatne muzeum rodu Rudzińskich (historia rodu i posiadłości).
W czasie II wojny światowej majątek przejęli Niemcy zmuszając Rudzińskich do opuszczenia Osieka. Po 1945 r. majątek został znacjonalizowany i rozparcelowany, a rodzinie Rudzińskich wydano za czasów PRL zakaz zbliżania się do posiadłości na odległość 30 km. Odzyskali pałac oraz budynki gospodarcze dopiero w styczniu 2009 roku. Obecnym właścicielem pałacu jest biznesmen Ryszard Szajter, który odkupił go w 2011 roku od Macieja, ostatniego z rodu Rudzińskich, wychowanego w Osieku.

Osiek – Resort MOLO to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

➡️ Chrzanów.
Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie
Pierwsze wzmianki o kościele w Chrzanowie spotykamy w okresie jagiellońskim. Jan Długosz w księdze uposażeń kościelnych napisał, że „Chrzanów miasto ma kościół murowany”. pochodzą one z dokumentów z 1443 r.
Pod kościołem postawiono niewielki kramik z cukierkami odpustowymi.
Rynek. Po II Wojnie Światowej Rynek zyskał nową funkcję – reprezentacyjno-rekreacyjną. Na miejscu w całości wybrukowanego placu ze studnią, powstał skwer z centralnie usytułowaną fontanną. Niestety, dopuszczenie ruchu samochodowego i zagrodzenie zielenią większości terenu nie sprzyjało zamierzonym funkcją. Dopiero gruntowna przebudowa w roku 2003-2005 przywróciła funkcje reprezentacyjnego, rekreacyjnego centrum miasta.

➡️ Libiąż. Rzeźba „Uśmiechu w Libiążu”, której angielski twórcą jest Mark Folds. Artysta twierdzi, że uśmiech ma zwracać uwagę przejezdnych, frapować i intrygować. Usta znajdują się na rondzie na przeciwko dworca autobusowego.

➡️ Chełmek. Muzeum motocykli, tuż obok budynku firmy Panther4u, która jest marką odzieży skórzanej i motocyklowej sygnowanej przez wieloletniego projektanta i producenta Stefana Dudziaka! Działa na polskim rynku od 1991 roku.  Oferuje szeroką gamę odzieży i galanterii motocyklowej jak również odzieży ekskluzywnej.

➡️ Oświęcim. Rynek przy którym znajduje się Muzeum Ratusz w Oświęcimiu z oddziałem Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Wszystko mieści się w budynku XIX wiecznego ratusza miejskiego przy Rynku Głównym. Prezentowana w nim wystawa stała ukazuje historię miasta od średniowiecza do współczesności. W budynku organizowane są również wystawy czasowe.
Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Zabudowania potęga, że ho ho‼️ Kościół Salezjanów w Oświęcimiu znajduje się w samym centrum, ok. 100 m od rynku miasta, przy ulicy Władysława Jagiełły. Jest to ogromna budowla. Sanktuarium – Kościół został zbudowany w I połowie XIV wieku dla dominikanów. Sprowadzonych tutaj prawdopodobnie przez księcia cieszyńskiego Mieszka. Budowę kontynuowali książę oświęcimski Władysław i jego żona Eufrozyna.
Obok kościoła stoi toaleta, za 480 tys złotych‼️

Bulwary nad rzeką Sołą stanowią malownicze miejsce spacerów i odpoczynku. Do końca wakacji na plantach nad Sołą w Oświęcimiu będzie działać „Strefa Wypoczynku Bulwary”.
Rzeźby nad rzeką Sołą. Plenerowa galeria rzeźb Józefa Watychowicza.
Artysta w ramach cyklu prac wyrzeźbił osiem figur:
– krasnoludka ze starej brzozy,
– konia i małą dziewczynkę,
– postać Czerwonego Kapturka, wilka,
– króliczą rodzinę (odnaleźliśmy ja ma oświęcimskich plantach).
– „dziuplę dla ptaków”
Na drzewach nad Sołą pojawiły się rzeźby Józefa Watychowicza, które pełnią jednocześnie rolę dziupli dla ptaków – kliknij!

➡️ Birkenau – Auschwitz II Dzień kończymy wspominając wszystkich, którzy znaleźli się za kolczastym płotem nazistowskiego obozu zagłady. Obóz Birkenau był największym z ponad 40 obozów i podobozów wchodzących w skład kompleksu obozów Auschwitz. Zachód słońca nad obozem wywołuje uczucie refleksji. szczegóły – kliknij!

Zwiedzanie od 8 do 11 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.