Głównym celem wyjazdu z Warszawy do Lublina było uczestnictwo w Jarmarku Jagiellońskim. Przy okazji odwiedziliśmy Puławy, Kazimierz Dolny, MAJDANEK, Świdnik oraz Zamość.
➡️Puławy. Muzeum Czartoryskich w Puławach z siedzibą w Pałacu Czartoryskich.
➡️Kazimierz Dolny. Atrakcjami turystycznymi Kazimierza Dolnego są mury Zamku, wzgórze Trzech Krzyży, Kościół Farny, Starówka, bulwary nad Wisłą oraz wąwóz korzenny.
Przy okazji spaceru po Starówce, wszyscy turyści głaszczą „na szczęście” pomnik psa, który powstał na pamiątkę bezdomnego kundelka o imieniu Kwadrat, niegdyś przesiadującego na kazimierskim rynku.
Wzgórze trzech krzyży to wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców miasta od epidemii cholery, która szalała na Ziemi Kłodzkiej, w cudowny sposób omijając tylko Kazimierz Dolny nad Wisłą.
Niezwykły Wąwóz Korzeniowy, jak sama nazwa wskazuje, powstał z powodu korzeni, ma ok 700 m długości. Niegdyś dno wąwozu było wykorzystywane jako droga – jeździły po niej wozy konne.
System korzeniowy drzew, który zawsze jest niewidoczny, prezentuje się w pełnej okazałości i otula korzeniami – spacerujących.
➡️Lublin. Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to największy festiwal kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej tradycji.
Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć kulturę ludową, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta.
Przy okazji odwiedziliśmy Centrum Spotkania Kultur to instytucja kultury w Lublinie. Odbywają się na niej nie tylko koncerty czy widowiska teatralne, ale również konferencje, kabarety, sympozja i wybitne przedstawienia operowe
CSK mieści salę operowo-teatralną z widownią na tysiąc miejsc. Do tego powstały: sala kinowa dla 170 widzów, sala kameralna dla 200 osób oraz sale wielofunkcyjna i baletowa do prób teatru tańca i baletu.
Na dachu znajduje się ogród z rzeźbami.
➡️MAJDANEK. Niemiecki obóz śmierci. Na terenie obozu w Majdanku znajdowało się krematorium i 7 komór gazowych, gdzie mordowano więźniów cyklonem B i tlenkiem węgla. Zgodnie z najnowszymi badaniami prowadzonymi przez historyków z Muzeum na Majdanku można przyjąć, iż podczas funkcjonowania obozu w latach 1941–1944 zmarło lub zostało zamordowanych co najmniej 80 tys. więźniów różnych narodowości. Z tej liczby co najmniej 59 tys. stanowili Żydzi.
➡️Świdnik. Helikopter na rondzie oznacza, że dotarliśmy do Świdnika. Mieści się w nim wytwórnia sprzętu komunikacyjnego „Świdnik” (obecnie Państwowe Zakłady Lotnicze „Świdnik” S.A.), którą rozpoczęła działalność w 1951 roku.
➡️Zamość odwiedziliśmy podczas Festiwalu „Polska od Kuchni” Wydarzenie przygotowane z myślą o szerzeniu dziedzictwa kulinarnego, promowaniu zdrowego stylu życia, edukacji ekologicznej oraz pielęgnacji polskiej kultury i tradycji.
Podcienia w Zamościu, wzorowane na tych z Włoch. Zamość zbudowany został według projektów włoskich Mistrzów okresu Renesansu.Bernardo Morando w zabudowie przy rynkach przewidział miejsce dla podcieni, jako element charakterystyczny architektury północnej Italii.
2024
Poprzedni Jarmark Jagielloński 2019 – kliknij
Zamość – kliknij