Kazimierz w Krakowie

Kazimierz (jid.: קזימיר, Kazimir ; קוזימיר, Kuzimir; קוזמיר, Kuzmir) jest to część Krakowa, która powstała w XIV w. i do początków XIX w. była samodzielnym miastem położonym na południe od Krakowa. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci wysiedlili większość mieszkańców żydowskiej dzielnicy, a następnie utworzyli getto po południowej stronie Wisły w obrębie dzielnicy Podgórze, do którego przeniesiono ok. 17 tysięcy żydów. Unicestwiona została praktycznie cała społeczność, a nieliczni ocaleni – wyjechali do Izraela.
Przez lata zabytki kultury żydowskiej, były regularnie dewastowane i wykorzystywane np. w charakterze magazynów amunicji. Dlatego dzielnica Kazimierz kojarzyła się z ruderami, opuszczonymi domami, itp. Jednak po upadku komunizmu zaczęła ona powracać do życia. Przyczyniły się do tego m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej, film Stevena Spielberga Lista Schindlera, a także swego rodzaju moda na sztukę i kulturę żydowską. Obecnie religijna społeczność żydowska Krakowa liczy około 150 osób.
Kazimierz jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, a także stanowi ważne centrum życia kulturalnego miasta. Coraz więcej artystów przeprowadza się na Kazimierz ze względu na jego unikalną atmosferę.
Miejsca warte odwiedzin w tej dzielnicy to:
– Kazimierski ratusz znajduje się na Placu Wolnica w Krakowie. Został zbudowany w XIV w. jako ratusz miasta Kazimierz.
– Plac Nowy, popularnie zwany Żydowskim, w dni powszednie funkcjonuje jako targ, na którym można kupić zarówno warzywa jak i cenne antyki. Przy placu znajduje się wiele kawiarni i pubów. Odbywają się tu m.in. imprezy w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej czy też Festiwal Zupy. Na środku placu znajduje się tzw. okrąglak zwany przez okolicznych mieszkańców rondlem, w którym znajdują się okienka z zapiekankami.
– Mural na kamienicy przy pl. Bawół, autorstwa grupy Broken Fingaz. Malowidło powstało w związku z trwającym w Krakowie 24. Festiwalem Kultury Żydowskiej. Kamienica należy do rodziny polskich Żydów państwa Bosaków, znajdowała się w ich rękach przez 400 lat, aż do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie Bosakowie wyjechali do Izraela, i mimo że kilka lat temu odzyskali swoją nieruchomość, nie zdecydowali się na powrót do Polski.
– Ulica Szeroka, kiedyś centralny punkt żydowskiego miasta. Spełniała funkcję rynku, wokół którego skupiało się życie mieszkańców. Do dzisiaj zachowało się przy niej wiele zabytków kultury żydowskiej.
– Mykwa Wielka – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie na Kazimierzu, przy ul. Szerokiej 6.
– Stary cmentarz żydowski zwany również Cmentarzem Remuh (lub Remu).
– Nowy cmentarz żydowski.

– Synagogi: 
Stara (XV w.), Remuh (1553), Wysoka (1563r), Poppera (1620), Kupa (1643), Izaaka (1644), Tempel (1862), Dom modlitwy Bne Emuna (1886 r.)
– Kościół Bożego Ciała, św. Katarzyny, Św. Trójcy ze szpitalem Bonifratrów.
– Jewish Community Centre – JCC
– Kładka Ojca Bernatka, pieszo-rowerowa przeprawa na Wiśle, łącząca Kazimierz z Podgórzem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.