Nastał czas na odwiedzenie Muzeum Neonów. Znajduje się ono w postindustrialnych zabudowaniach na terenie SOHO Factory na Pradze w Warszawie.
Naszym przewodnikiem po muzeum była Pani Kasia, która tego dnia pełniła też funkcję managera, kasjera, a co najważniejsze – pięknie opowiadała historię neonów zgromadzonych w muzeum. Tworzone były w latach 50. – 70. XX wieku przez przedstawicieli nurtu awangardy.
Muzeum Neonów zostało założone w 2005 roku z prywatnej inicjatywy Ilony Karwińskiej i Davida Hilla. Jego misją jest zachowanie od zapomnienia tych, często niedocenianych, zabytków architektury użytkowej.
Muzeum podejmuje też działania na rzecz ochrony neonów w ich naturalnym środowisku, czyli w przestrzeni miejskiej w ich oryginalnych lokalizacjach. W zbiorach muzeum znajduje się obecnie ponad 200. neonów przy czym cały czas trafiają tu nowe eksponaty.
Posiadane neony są w miarę możliwości konserwowane i odnawiane, łącznie z dokumentowaniem ich historii. Muzeum dysponuje obfitą dokumentacją zdjęciową, zbiorem archiwalnych rysunków i starych pocztówek, która wykorzystana jest m.in. w publikacjach książkowych – „Warszawa Polski Neon” (Gazeta Wyborcza 2007 r.), „Polish Cold War Neon” (wydany w Nowym Jorku 2012 r.) i „Neon Warszawa” (Neon Muzeum 2015 r.). Neony są również udostępnione do oglądania na terenie całego Soho Factor. Parująca filiżanka zdobi mur przy Restauracji Szklarnia, „Warszawa Wschodnia” przy restauracji czy „Kino Praha” nad jeszcze innym halą.
Deszczowa niedziela 21 lutego 2016 r. była idealnym czasem na odwiedzenie Muzeum Neonów.