Kolejna wizyta na zamku w Janowie Podlaskim
Z historią zamku związany był Adam Naruszewicz – biskup, ojciec polskiego klasycyzmu, dziejopisarz i poeta. Tradycja podlaska podaje, że właśnie tu na Zamku opracowywał tezy do Konstytucji 3-maja i tutaj właśnie przepowiedział upadek i niewolę Rzeczypospolitej.
Legenda głosi, że Zamek na wzgórzu łączyło z grotą podziemne przejście, a duch Adama Naruszewicza nadal spaceruje ukrytą drogą, by w świątyni dumania rozmyślać nad losami Polski. Na pamiątkę na terenie ogrodu znajduje się Świątynia Dumania i duch Naruszewicza – wzniesiona z polnego kamienia (1790 r.) Grota znajduje się na końcu alei lipowej na terenie zamku.
Zamek w Janowie Podlaskim zwiedzaliśmy z Panią Marzeną Grabowską – Nowicką (przewodnikiem z Janowa Podlaskiego), która oprowadziła nas z dużym zaangażowaniem po zamku.
Opowiadała o historii miasta, że sam Janów Podlaski jeszcze w 1423 roku nazywał się Porchów. Pierwsze informacje na temat zamku prężącego się dumnie na wzgórzu pochodzą z 1502 roku, Obecnie Zamek w Janowie Podlaskim to genialne połączenie dwóch światów, czyli odrestaurowanego XVIII-wiecznego zamku z dobudówkami oraz nowoczesnego hotelu ze SPA.
Podziemne korytarze łączące główną część zamku ze SPA, zakładem rehabilitacji i apartamentami to pomysł godny naśladowania dla przyszłych inwestorów, tego typu miejsc. Centrum dr Eris jest niezwykle urządzone, w pełni profesjonalne, jest też basen, przeróżne sauny, jacuzzi. Osoby, które odwiedziły hotel, bardzo go chwalą za piękne wnętrza, prywatność, świetne śniadania (w cenie noclegu) i profesjonalną obsługę.