Polin SPACER „Współczesna Żydowska Warszawa”

Na spacer po Warszawie oglądanej z perspektywy trzeciego pokolenia polskich Żydów 10 kwietnia 2016 r. zabrała nas pani Joanna Baczko, która w latach 2014-2015 r. pełniła funkcję prezeski Żydowskiej Organizacji Młodzieżowej. Opracowała też kilka ścieżek po współczesnej żydowskiej Warszawie. O sobie mówi, że jest trzecim pokoleniem polskich Żydów po holokauście. Z wykształcenia jest etnolożką. Chociaż nie jest licencjonowaną przewodniczką, to miejsca do których nas dzisiaj zaprowadziła, gdzie tacy jak ona młodzi Żydzi aktywnie uczestniczą w życiu miasta, tworząc własne organizacje oraz instytucje – opisała bardzo profesjonalnie.  Nasz szlak prowadził przez:
– Menora Info Punkt w Charlotte Menora (na Placu Grzybowskim 2) gdzie rozpoczął się spacer. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin,  uruchomiło punkt informacyjny o dawnych i współczesnych śladach żydowskich w Warszawie.
– ul. Próżną, niewielką uliczkę, którą przed wojną zamieszkiwali Żydzi, dzięki prowadzonej rewitalizacji powrócił klimat dawnej Warszawy. Żydowską atmosferę tej okolicy przywołuje, odbywający się corocznie na przełomie sierpnia i września, festiwal „Warszawa Singera”.
– Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich na placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie, w którym wystawia się sztuki w dwóch językach: jidysz i polskim.
– FUNDACJĘ SHALOM założoną w 1988 przez Gołde Tencer – aktorkę, reżyserkę, pieśniarkę, inicjatorkę i autorka działań artystycznych oraz edukacyjnych, mających na celu ochronę dziedzictwa kulturalnego polskich Żydów.
– TSKŻ Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, którego celem  jest m.in. integracja rozproszonej ludności żydowskiej w Polsce po­przez włączenie jej w obszar działań organizacyjnych Towa­rzystwa.
– Synagogę im. Nożyków. Neoromański budynek wzniesiony w latach 1898-1902, z inicjatywy Zalmana i Ryfki Nożyków. W czasie wojny zamieniony przez Niemców na stajnię. Mimo uszkodzeń, wkrótce po wojnie odzyskał swoją pierwotną funkcję. Obecnie synagoga stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej, jest jednocześnie miejscem modlitw i dużych wydarzeń kulturalnych, jak koncerty, wystawy, debaty. W podziemiach synagogi znajduje się również mykwa – łaźnia rytualna.
– EC ChaimCentrum Społeczności Postępowej posiada własną synagogę Ec Chaim w budynku w Al. Jerozolimskich 53 (IV piętro).
– Mieszkanie spotkań młodych studentów na ul. Złotej 9 w Warszawie.

– JCC Warszawa na ul. Chmielna 9 A,  jest projektem Fundacji Joint Distribution Committee (JDC), czyli jednej z najstarszych i największych pozarządowych organizacji żydowskich o globalnym zasięgu. Fundacja powstała w Stanach Zjednoczonych w 1914 roku, a w Polsce obecna jest niemalże nieprzerwanie od 1918 roku. Tu można gościć się na BOKER TOW czyli cotygodniowym koszernym śniadaniu, w niedziele między 11 a 15,  przygotowanym przez Marylę Musidłowską i Kubę Chojeckiego.
– Kibuc na Ujazdowie miał być ostatnim punktem wycieczki, ale o nim tylko wysłuchaliśmy w JCC, w związku ze zbyt obszernym harmonogramem  wycieczki. Dowiedzieliśmy się, iż przedwojenny kibuc na Grochowie przygotowywał młodych, warszawskich Żydów do życia na roli w Palestynie, a kibuc na Ujazdowie przygotowuje do życia w mieście. Jego misją jest szerzenie hasła:  „Wolność, równość, braterstwo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.