11 czerwca 2009 r. Brok, Zuzele, Jedwabne, Augustów, Studzieniczna, Gołdap, Ełk, Mikołajki, Zielony lasek, Ruciane Nida, Ostrołęka, Warszawa

Nasza objazdowa wycieczka z Warszawy na Mazury (z bazą noclegowo-wypadową w Augustowie) prowadziła nas przez następujące miasta:
Brok. To malutka miejscowość znana ze skansenu Binduga. Skansen to ośrodek położony w miejscowości Brok nad samą rzeką Bug, jest otoczony z jednej strony Puszczą Białą, a z drugiej Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym.
Zuzele – tu znajduje się Parafia rzymskokatolicka w Zuzeli oraz Muzeum lat dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Jedwabne – pomnik tragedii Żydów w Jedwabnem. Masowe morderstwo dokonane przez grupę co najmniej 40 Polaków zamieszkujących miasto Jedwabne na Żydach zamieszkujących to miasto i jego okolice 10 lipca 1941 z inspiracji niemieckiej, w czasie niemieckiej okupacji Polski. W wyniku zbrodni zginęło co najmniej 340 osób, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole. Kawałek drzwi znajduje się w pomniku.
Śledztwo IPN nie ustaliło, czy bierność mieszkańców wynikała z zastraszenia przez sprawców zbrodni, czy z przyzwolenia na nią.
Augustów – był naszą bazą noclegową i wypadową do innych obiektów. Augustów wchodzi w skład Suwalszczyzny, od wschodu, południa i północy otoczony jest Puszczą Augustowską. W samym Augustowie jest kilka obiektów m.in. Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spacer w Augustowie zawsze prowadził nas do fontanny na rynku, a potem bulwaru przy kanale augustowskim.
Studzieniczna znajduje się na tzw. „wyspie” (dziś połączonej z groblą z lądem), prawie zewsząd otoczone wodą – maleńki kościółek, a dokładnie kaplicą na wyspie. Jest to sanktuarium Matki Boskiej Studzienicznej.
Dowspuda koło Raczek – tu pozostał fragment pałacu Paca, skąd pochodzi słynne powiedzenie wart Pac pałaca jak pałac Paca. Po raz pierwszy powiedzenie zostało przytoczone przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu w księdze XI.
Gołdap – to miasto uzdrowisko klimatyczno-borowinowe oferuje usługi lecznictwa w zakresie schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych. Na terenie Gołdapi znajduje się Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne z basenem oraz halą sportową, wbudowane dość ciekawie w architekturę miasta. Na uwagę zasługuje wieża ciśnień.  Zwiedzaliśmy miasto i jedliśmy regionalne zepeliny (inaczej kartacze) oraz bliny ze śmietaną.
Stańczyki –  wiadukt kolejowy w Stańczykach to konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Dwa mosty są elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami i należą do najwyższych w Polsce. Obecnie teren jest własnością prywatną (wstęp jest płatny).
Ełk – odwiedziliśmy Muzeum kolejnictwa w Ełku.
Mikołajki. Przystań jachtowa jest sercem tego miasta. Ciekawostką jest fakt, iż działający tu ośrodek radiologiczny po katastrofie elektrowni w Czarnobylu jako pierwszy w Polsce odkrył napływ skażonych mas powietrza znad Czarnobyla.
Zielony lasek – Stary młyn w Zielonym Lasku.
Ruciane Nida – miejsce całorocznego wypoczynku na Mazurach. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się spływy rzeką Krutynią z Rucianego-Nidy do Mikołajek.
Ostrołęka – Muzeum w Ostrołęce, które  było naszym ostatnim przystankiem przed powrotem do Warszawy. 

2 thoughts on “11 czerwca 2009 r. Brok, Zuzele, Jedwabne, Augustów, Studzieniczna, Gołdap, Ełk, Mikołajki, Zielony lasek, Ruciane Nida, Ostrołęka, Warszawa”

  1. autorzy państwo Ania&Marcin Bliźniakowscy to raczej Augustów to tylko na pocztówkach oglądali.
    W Augustowie nie ma (juz) ratusza
    W Studzienicznej stoi kapliczka a nie Kościół
    a zachód słońca nad kanałem augustowskim to już przegięcie
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.