11 do 15 listopada 2015 r. Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Czeladź, Katowice

Drogę z Warszawy na południe Polski w jedną stronę pokonaliśmy samochodem, a powrotną PKP.
Zwiedziliśmy kilka miast na terenie województwa śląskiego, a w nich charakterystyczne dla regionu obiekty:
– w Będzinie: *Podziemia Będzińskie (schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej) należące do Muzeum Zagłębia w Będzinie, *Bramę Cukermana i prywatny dom modlitwy, *Parafia Świętej Trójcy, *Teatr Zagłębia. Zjedliśmy także przepyszny Warkocz św. Doroty z cukierni Tracza).

– w Sosnowcu: *stare cmentarze czterech wyznań, *Teatr Zagłębia, *plac Stulecia popularnie zwany „Patelnią”, *odnowiony dworzec PKP, *3. metrowy pomnik Jana Kiepury na placu Stulecia, *odnowione kamienice wzdłuż ul. Modrzejowskiej z dojściem do Galerii Plaza, *Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.

– w Dąbrowie Górniczej *Bazylika p.w. Matki Boskiej Anielskiej z 1898 roku, *Pałac Kultury Zagłębia, który budowano w latach 1951-1958 w stylu socrealistycznym, w całości wg projektu Zbigniewa Rzepeckiego, pomnik postawiony ku czci Bohaterom Czerwonych Sztandarów, a obok pomnik – ławeczka z postacią Jimiego Henrixa.


– w Czeladzi
*zabytkowy układ architektoniczny starego miasta z XIII w.; *Neoromański kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika; *Późnobarokowa kamienica w Rynku; *Muzeum Saturna; *Pałac Saturna Termy Rzymskie, a przed nim fontanna; *Pałac „Pod Filarami” wybudowany w stylu neoklasycystycznym przez Kopalnię „Saturn” w 1924.


– w Katowicach
:
 *Katowicki Spodek, który poza niesamowitą architekturą jest jedną z pierwszych budowli na świecie zbudowaną w systemie tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych). Stalowa konstrukcja kopuły to aż 300 ton połączona została z zewnętrznym, również stalowy, talerzem aż 120 linami. Na tym osadzono przykrycie dachu. Wszystko to sprawiło, że budynek przypomina statek UFO, który wylądował w Katowicach.
*Pomnik Powstańców Śląskich – najcięższy i największy w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Monumentalny pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Był to dar dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.
*Pomnik Harcerzy Września upamiętniający męczeńską śmierć śląskich harcerzy, którzy we wrześniu 1939 stawili opór wkraczającym do Katowic żołnierzom i bojówkarzom niemieckim oraz innym pomordowanym w czasie okupacji hitlerowskiej.
*Budynek poczty z 1893 r., *Urząd miasta,*Filharmonia Śląska,
*Stary i nowy Dworzec PKP Katowice, który obecnie jest nowoczesną, funkcjonalną bryłą o niesamowitych rozmiarach i nowatorskiej architekturze.
*Kościół Mariacki Zbudowany w stylu neogotyckim wraz z prowadzącą do niego ulicą Mariacką,
*Filharmonia Śląska, *Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka mieści się w licznie nagradzanym budynku zwanym „rudzielec”,
*Robotnicze Osiedle Nikiszowiec, które powstało w początku XX wieku, przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”,
*Zwiedzaliśmy nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *