11 listopada 2013 r. Poznań „Imieniny Ulicy Święty Marcin” oraz uroczyste obchody Święta Niepodległości

„Imieniny Ulicy Święty Marcin” to poznańskie święto, które odbywa się co roku w dniu 11 listopada, na ulicach Poznania. Kolorowy korowód Świętego Marcina wyrusza sprzed kościoła pw. Świętego Marcina i maszeruje w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform oraz gości ulicą, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury „Zamek”. W tym miejscu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania. W tym dniu stragany pełne pięknie wypieczonych rogali Marcińskich, kolorowych wyrobów, stanęły na szerokim chodniku wzdłuż głównej ulicy, którą szedł korowód. Przed paradą mieliśmy okazję zobaczyć też dziewczyny przebrane w strój Bamberek z Poznania, który jest wyjątkową mieszanką kultur! Jak się dowiedzieliśmy powstał w wyniku skrzyżowania wpływów ludowych ubiorów noszonych na terenach od Górnej Frankonii przez Saksonię i Dolne Łużyce do Ziemi Lubuskiej oraz mieszczańskiej mody biedermeieru, a przede wszystkim XIX-wiecznych ludowych strojów wielkopolskich.
Byliśmy też na Starym Rynku, gdzie Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. Stary Rynek w Poznaniu częstował Gości „Gęsiną na imieninach” Marcina!
Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się na placu Wolności w Poznaniu. Zebranej poznańskiej publiczności zaprezentowano replikę samochodu pancernego Austin – Putiłow „Poznańczyk”.  Został on zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska, który był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych. Ponadto dla licznie zgromadzonych Zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych i przedefilowały pododdziału i odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjnej 7DAK.
Na imprezę Imieniny Ulicy Święty Marcin dotarliśmy prosto z Berlina wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *