„Nowa Praga” i fotospacery.pl z przewodnikami

Spotkaliśmy się na rogu ulic Wileńskiej i Inżynierskiej w Warszawie, aby uczestniczyć w fotospacerze „Warszawa NAJ” na Nowej Pradze prowadzonym przez panie Agnieszkę Zuzga oraz Weronikę Kołacz, które są licencjonowanymi przewodniczkami związanymi z portalem fotospacery.pl

Oprócz poznania historii okolic ulicy Stalowej, okazją do spaceru było testowanie  pod czujnym okiem organizatorów i sponsorów, smartfonów Samsung Galaxy A3 i A5. W albumie poniżej zdjęcia z Galaxy A5.
Historyczną Nową Pragę stanowił obszar położony na wschód od ulicy Targowej i Jagiellońskiej oraz na północ od Dworca Petersburskiego i linii Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Po wybudowaniu Mostu Kierbedzia i linii kolejowych wartość tych terenów wzrosła. Podczas II wojny światowej Praga nie uległa tak dużym zniszczeniom jak lewobrzeżna część Warszawy, dzięki temu do dziś możemy oglądać stare kamienice, chociaż niekiedy bardzo zaniedbane. Aktualnie bardzo wiele obiektów zostało objętych ochroną konserwatora zabytków i podlega rewitalizacji.  Dzisiaj wysłuchaliśmy opowieści o ulicach:
➡️ Inżynierska:
*pod nr 3 mieściło się tu Towarzystwo Akcyjne Przechowywania i Przewozu Mebli i Towarów „A. Wróblewski i S-ka”. Firma powstała w 1875 roku.
*pod nr 6, w Domu pod Syreną, mieściła się  stara zajezdnia tramwajowa oraz autobusowa, z której w 1866 roku wyjechał na trasę pierwsze tramwaj konny na linii łączącej Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim. W bramie pozostał fragment torowiska.
➡️Mała (kręcono na niej filmy: „Zamach”, „Kolumbowie”, „Dziewczęta z Nowolipek”, „Korczak”, czy „Pianista” Romana Polańskiego)
– Stalowa, jej nazwa pochodzi od działającej 1878 -1879 r. Warszawskiej Fabryki Stali. Na niej mieszkał też polski prozaik, satyryk Stefan Wiechecki pseud. Wiech, twórca postaci m.in. Teofila Piecyka i Walerego Wątróbki. Ulica brała udział w filmie „Miasto 44”.
➡️Konopacka (na tle ceglanego muru, zdjęcie zbiorowe uczestników wyk. Tomasz Kulas)
➡️ Środkowa:
*pod nr 9 znajduje się drewniany dom  z  1915 r. w którym mieściło się ognisko opiekuńcze dla dzieci prowadzone przez Kazimierza Lisieckiego zwanego przez swych podopiecznych „dziadkiem”.
*kamienica z nr 12, wita gości napisem „WITAJ NA NASZYM PODWÓRKU! OD PONAD 100 LAT W TYM DOMU DORASTAJĄ KOLEJNE POKOLENIA MIESZKAŃCÓW. NASZA KAMIENICA PAMIĘTA CZASY KONNYCH POWOZÓW, BYŁA ŚWIADKIEM ROZKWITU PRAGI W LATACH MIĘDZYWOJENNYCH I WOJENNEJ POŻOGI, W PIWNICACH UKRYWANO ŻYDOWSKIE RODZINY, A W CZASIE POWSTANIA DZIAŁAŁ TU TYMCZASOWY SZPITAL. POSZUKAJ, A ZNAJDZIESZ NIEJEDEN ŚLAD HISTORII. NASZ DOM JEST SIEDZIBĄ ŚWIETLICY STOWARZYSZENIA SERDUSZKO, DLA DZIECI, KTÓRE (…) WYZWAŃ I ODPOWIEDZIALNOŚCI (…).
*W podwórzu kamienicy nr 16 wysłuchaliśmy koncertu na wiolonczeli w wykonaniu Marcina Krakowiaka znanego jako Ahura Mazda.
➡️Strzelecka (pod nr 8 znajdują się piwnice, dawne więzienie NKWD) – kliknij wpis
➡️ Czynszowa (rejon dawnego bazaru Pachulskiego, gdzie w latach 1911-14 powstały wokół  kamienice od strony ul. Stalowej i Strzeleckiej).
Na koniec spaceru wysłuchaliśmy wykładu Pani Haliny Cieszkowskiej, ur. w 1921 roku mieszkającej od 50 lat na Pradze oraz odbyliśmy szkolenie z obróbki zdjęć na tabletach firmy Samsung, w kawiarni „Banda inteligentów” na ul. Szwedzkiej 9 lok.4 – kliknij.

12 kwietnia 2015 r. „Nowa Praga” z firmą Samsung w Warszawie – spacer z przewodnikami Fotospacery.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.