14 lutego 2011 r. Bazyliszek na Starówce w Warszawie

Restauracja Bazyliszek znajduje się na Rynku Starego Miasta 1/3 w Warszawie. To jedna z najstarszych restauracji na mapie Warszawy, działa już od ponad 20 lat. W menu restauracji można znaleźć pieczona w pomarańczach kaczka, podawana z buraczkami, chrupiącymi ziemniakami i kapustą. Są też mięsiwa, makarony, sałaty i wiele innych.
Jest to niezmiernie interesujące miejsce ze względu na:
– usytuowanie w centrum Warszawy, na samej Starówce,
– wystrój przystosowany do okazji – dzisiaj walentynkowy,
– posiadanie miejsca dla większej ilości osób,
– cykliczne promocje.
W restauracji odbywają się koncerty z muzyką na żywo.
Zamówiliśmy SZNYCLA OLBRZYMA z surówką i sałatką ziemniaczaną lub frytkami, pstrąga, sałatki, a na deser Crème brûlée  z walentynkowym sercem 🙂
Nazwa restauracji pochodzi od legendy o Bazyliszku. Jedna z wersji legendy opowiada o kowalu Marcinie, który miał dwójkę dzieci – Halszkę i Maćka. Wbrew zakazowi ojca weszły one do ciemnej w piwnicy przy ulicy Krzywe Koło, nieopodal Rynku w Warszawie, w której mieszkał bazyliszek. Smok (jaszczur) zamieniał wzrokiem swoje ofiary w kamienne posągi. Na pomoc dzieciom pospieszył Ostroga i mieszkańcy miasta. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera ich Czarodziej. Ostroga ubierał lśniącą jak lustro zbroję i poszedł ratować dzieci. Bazyliszek po spojrzeniu w swoje odbicie w zbroi Ostrogi, zamienił się w kamienny posąg.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *