14 kwietnia 2012 r. Recital OLENY LEONENKO w Warszawie

Recital OLENY LEONENKO z towarzyszeniem Rafała Grząki na akordeonie odbył się w Ursynotece na Zielonym Ursynowie w Warszawie.

Z artystką rozmawiał Pan Marcin Michrowski, któremu Olena Leonenko swym delikatnym głosem o sobie, o swoim artystycznym życiu i miłości do Ukrainy.

Olena Leonenko urodzona w Kijowie pieśniarka, kompozytorka muzyki teatralnej, choreograf, aktorka, pedagog śpiewu i ruchu scenicznego. Od 1990 roku związana na stałe z Polską, gdzie mieszka i tworzy. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Współpracowała m.in z Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim, Zbigniewem Zapasiewiczem i Maciejem Dejczerem. Od ponad czterech sezonów w warszawskim Teatrze Ateneum spotyka się z widzami, śpiewając pieśni Aleksandra Wertyńskiego w przedstawieniu Noc z Wertyńskim. Kolejny jej autorski spektakl to Ech raz jeszcze raz… czyli taniec z pamięcią, w którym Olena powraca na podwórko swojego dzieciństwa, w samym sercu Kijowa. Oba spektakle powstały pod opieka artystyczną Gustawa Holoubka, literacką – Janusza Głowackiego oraz muzyczną – Marka Walawendera.
„Jesienin” wg scenariusza Janusza Głowackiego i w reżyserii Józefa Opalskiego to kolejny spektakl muzyczny Oleny Leonenko, który od listopada 2009 roku można oglądać w Teatrze Ateneum. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego.W jej repertuarze jest ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich i polskich. Nagrała do dziś dwie płyty: Miłość po rosyjsku i Noc z Wertyńskim. Obie w duecie z gitarzystą i aranżerem Markiem Walawenderem. Zagrała w filmach i serialach w reżyserii, m.in. Władysława Pasikowskiego, Agnieszki Holland, Katarzyny Adamik.
Prywatnie związana z pisarzem Januszem Głowackim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.