Historyczna inscenizacja „Bitwa Warszawska 1920” odbywa się corocznie we wsi Ossów znajdującej się 22 km od Warszawy. Przeszła ona do historii jako pierwsza, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. W widowisku wzięło udział około 200 rekonstruktorów (w większości przebranych w mundury Wojska Polskiego z 1920 roku), 40 kawalerzystów oraz ludność cywilna.
Bitwa pod Ossowem miała qmiejsce w godzinach południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę. Naczelnym Wodzem był Józef Piłsudski. Wielu historyków uznaje ją za jedną z przełomowych w historii świata. W bitwie poległ też ksiądz Skorupka, który stał się symbolem walki o stolicę.
Niedaleko od pola bitwy znajduje się cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie. W skład cmentarza wchodzi osiem zbiorowych mogił, jedna pojedyncza oraz obelisk z napisem: „14 sierpnia 1920 r. „Siedemkroć odpieraliśmy hordy bolszewickie i tu padliśmy u wrót stolicy a wróg odstąpił …” Ponadto w Ossowie znajduje się pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej.
14 sierpnia Polacy zwyciężyli pod Ossowem, a 15 sierpnia pod Radzyminem i w efekcie – w całej wojnie polsko-bolszewickiej, czym zapewnili naszemu krajowi niepodległość na prawie 20 lat. Walki żołnierzy polskich upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r.:„RADZYMIN – OSSÓW 13 – 15 VII 1920”.
Uroczystości związane z 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej trwały dwa dni, a program oprócz Inscenizacji obejmował piknik historyczny.





Przy trasie Marki – Nieporęt znajduje się obelisk – skromny pomnik, który odsłonił 14 września 1924 r. prezydent II RP Stanisław Wojciechowski, a poświęcił go arcybiskup warszawski Aleksander Karkowski. Upamiętnia fakt, iż podczas bitwy pod Wólką Radzymińską Stefan Pogonowski – dowódca I batalionu 28. PSK, został w Zamostkach Wólczańskich śmiertelnie ranny. Jest to człowiek, który swoim atakiem uratował Strugę, Pustelnik i Marki, w konsekwencji Warszawę i całą Polskę od wejścia wojsk bolszewickich. Inskrypcja na pomniku upamiętnia nie tylko Stefana Pogonowskiego (pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i awansowany do stopnia kapitana) ale też kpt. Benedykta Pęczkowskiego – dowódcę 6. kompanii oraz 18 żołnierzy poległych tu rankiem 15 sierpnia 1920 r.Od wielu lat władze samorządowe Gminy Nieporęt organizują uroczystość upamiętniającą Bitwę Warszawską.

Nie Ossowo, tylko OSSÓW!!!