Serbia – Subotica

Subotica to miasto w północnej Serbii, położone w odległości ok. 15 km od granicy z Węgrami, przy autostradzie Budapeszt – Belgrad. W związku z tym, że 1/3 stanowią Węgrzy, język węgierski jest równie popularny mieście jak język serbski. W mieście znajduje się dużo zabytków m.in.:  – Ratusz miejski został wybudowany w 1912 roku, a obok znajdują się wybudowane z ceramicznych płytek dwie fontanny:  Zielona Fontanna z 1985 roku i Niebieska Fontanna z 2001 roku. Jest to najbardziej charakterystyczny i najpiękniejszy budynek w mieście. Ciekawostkę stanowi usytuowanie właśnie wewnątrz murów ratusza – Restauracji McDonald’s, co czyni go najpiękniejszy na całym świecie!
– Katedra rzymskokatolicka,
– Synagoga z 1902 r.,
– Pałac Rajhla z 1904 r.,
– Muzeum miejskie,
– Teatr Narodowy,
– Biblioteka publiczna z 1890 roku,
– place: Wolności, Poetów, Ofiar Faszyzmu.
Na naszej drodze znalazły się  dwa pomniki:
– Jovan Nenad Czarny był kontrowersyjną postacią historyczną. Siebie uznał za cara, a Suboticę na krótko, w 1527 roku ogłosił za swoją stolicę. Powstał w okresie międzywojennym, a w obecnym miejscu czyli do centrum miasta trafił w 1991 roku. Autorem jest jugosłowiański rzeźbiarz Petr Palavičini.
– Ivana Sariciavan Sarić (1876-1966). Pomnik przedstawia postać cyklisty, motocyklisty, a przede wszystkim pioniera lotnictwa, który w 1910 roku, zaledwie trzy lata po braciach Wright (uważanych za konstruktorów pierwszego udanego samolotu),  wyleciał z hipodromu samolotem własnej konstrukcji. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Oto Logo, też mieszkaniec Suboticy.
Po krótkim spacerze, który był naszym ostatnim przystankiem przed granicą z Węgrami, wyruszyliśmy w kierunku domu, w Warszawie.

14 sierpnia 2017 r.

Miejsca odwiedzone podczas wakacji – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.