15 listopada 2009 r. „Trasa W-Z – jak odmieniła oblicze miasta” w Warszawie – spacer z przewodnikiem TRAKT

Spacer  pt. „Trasa W-Z – jak odmieniła oblicze miasta”  prowadzony był przez przewodnika PTTK z Trakt . W związku z tematem o trasie W-Z przewodnik prowadził spacer właśnie w tym rejonie. Opowiadał o obiektach takich jak:
-Gruba Kaśka na Tłomackiem to popularna nazwa studni pochodzącej z XVIII wieku, zlokalizowanej w Warszawie, obecnie pośrodku pasa jezdni al. „Solidarności” u zbiegu z placem Bankowym.
-Plac Bankowy czyli dawny „Plac Dzierżyńskiego”, a od 2007 „Metro Ratusz Arsenał”,
-Błękitny Wieżowiec (oficjalna nazwa Blue Tower Plaza, znany też jako Srebrny Wieżowiec, a dawniej Złocisty lub Złoty Wieżowiec) – budynek zlokalizowany przy placu Bankowym w Warszawie.
-Instytut Żydowski i miejsce Wielkiej Synagogi,
Muzeum Niepodległości,
Reduta Bank Polski – budynek mieszczący się przy ul. Bielańskiej 10 w Warszawie,
Dom pod Królami,
-Warszawska Nike,
-pomnik Bohaterów Warszawy 1939-45, znajdujący się obecnie przy Trasie W-Z w Warszawie.
Schody ruchome. Przy Trasie W-Z pojawiły się w liczbie trzech ciągów, łączące aleję gen. Karola Świerczewskiego (ob. al. „Solidarności”) z placem Zamkowym, pierwsze w Polsce ruchome schody produkcji radzieckiej (moskiewskiej) firmy Метрострой, które przez następne dekady były nie lada atrakcją turystyczną stolicy. Długość każdego ciągu Метрострой wynosiła około 30 metrów, przepustowość – 10 000 osób na godzinę, wysokość w pionie – 12 metrów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *