Wesoły spacer z techniką i zdjęciami 3D z przewodnikiem Aleksandrem Łamkiem

„Wesoły spacer z techniką i zdjęciami 3D” miał uświadomić nam, jak rozwój techniki zmienił życie mieszkańców Warszawy. Spacery z przewodnikiem Aleksandrem Łamkiem trwał 1,5 godziny. Przez ten czas przewodnik uświadomił nam, jak rozwój techniki zmienił życie mieszkańców Warszawy.

Harmonogram. Wszystko to zostało opowiedziane i okraszone wieloma żartami,  w centrum Warszawy podczas przystanku przy następujących ulicach:
-Zielnej 39 obok budynku PASTy o telefonach;
-Świętokrzyskiej o rozwoju warszawskiego metra, które ruszyło w Warszawie w 1995 r.
-Emilii Plater o historii rowerów, a kawałek dalej pod nadajnikiem umieszczonym na wieży PKiN – o historii radia.
-al. Jerozolimskich o fotoplastikonie. Tu dzięki specjalnym okularom uczestnicy spaceru oglądali zdjęcia 3D, podobne do tych z Fotoplastikonu na Jerozolimskich 51.
W holu dworca Warszawa – Śródmieście, który powstał w 1949 roku w ramach odbudowy ze zniszczeń wojennych warszawskiej linii średnicowej, składającej się z dwóch linii kolejowych, łączących węzłowe dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
Na pl. Defilad 1, przy Muzeum Techniki usłyszeliśmy o autach produkowanych o Polsce: Pobieda („zwycięstwo”) czyli słynna Warszawa, Syrena, która powstał dla przodujących przedstawicieli PRL-owskiej inteligencji oraz Fiat 126 p, produkowany dla mas od 1973 do 2000 roku.
Kilka kroków dalej przy Kinotece (w miejscu dawnych sal kinowych Przyjaźń, Młoda Gwardia i Wiedza) powiedziano kilka słów o rozwoju kinematografii.


Stalin. Na koniec spaceru, przy wejściu do Teatru Dramatycznego i Teatru Studio usłyszeliśmy, że Stalin zaproponował Warszawie jeden z trzech prezentów: osiedle, metro lub pałac. PKiN zwyciężył, wyburzono ponad 100 kamienic i uchwałą z dnia 5 kwietnia 1952 roku Związek Radziecki wziął na siebie wszelkie koszty budowy, 3,5 tysiąca rosyjskich robotników wybudowało 42 kondygnacje aby na wysokości 230,68 metrów umiejscowić iglicę.

Na zakończenie przewodnik przeczytał jak w latach 30-tych wyobrażano sobie rozwój techniki w roku 2000? Prawie wszystko się sprawdziło!

15 marca 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.