Majówka na Śląsku i Pustynia Błędowska

Odwiedziliśmy Katowice, Gliwice, a wracając do Warszawy zahaczyliśmy o Pustynię Błędowską i zamki usytuowane na Szlaku Orlich Gniazd.


1. Będzin to miasto, w którym mieszkaliśmy u rodowitych będzinian i była to nasza baza wypadowo – noclegowa. Uczestniczyliśmy w Będzińskiej Nocy Muzeów 2017, które zorganizowano w następujących miejscach: Pałacu Mieroszewskich, na Zamku w Będzinie, Podziemiach będzińskich, Domu Modlitwy „Mizrachi oraz w kawiarni Jerozolima. Podczas Nocy Muzeów 2017 na zamku, a właściwie na terenie warowni odbył się XIV Turniej Rycerski. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin przygotowało ogrom emocji. Uczestnicy tej plenerowej imprezy mogli zobaczyć jak wygląda plac turniejowy, rycerski obóz, średniowieczne targowisko oraz koncerty muzyki dawnej.

2. Katowice to największe pod względem ludności miasto w południowej Polsce, od północy graniczy z Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Czeladzią, od wschodu z Sosnowcem i Mysłowicami, od południa z Lędzinami i Tychami, natomiast od zachodu z Mikołowem i Rudą Śląską.

Zwiedzaliśmy też Rynek w Katowicach, pięknie ukwiecony tulipanami. Zjedliśmy mega pyszne kluski śląskie. Uczestniczyliśmy też w targach edukacyjnych dedykowanych uczniom trzeciej klasy gimnazjum, które od paru lat zgodnie odbywają się na katowickim Rynku. Spacerowaliśmy po ul. Mariackiej, gdzie spotkaliśmy pielgrzymkę przy świetnym punkcie ze słynnymi zapiekankami „Z ogórkiem czy bez” – kliknij!, a na deser odwiedziliśmy słynną Pączkarnię Słowik.

 3. Gliwice to miasto, które zwadziliśmy z rodowitą gliwiczanką. Miasto  położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Gliwice podobnie jak Gdańsk mają na rynku swojego Neptuna. Wśród atrakcji Gliwic znajdują się m.in.: Radiostacja, Willa Caro Muzeum, Zamek Piastowski, Katedra pw. św. Piotra i Pawła, Cmentarz Żydowski, Zamek Piastowski – szczegóły kliknij!

4. Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Od wczesnych lat XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon. Na Pustyni Błędowskiej została częściowo zrealizowana, zamknięta dla turystów, jednak ustawiono taras widokowy dla turystów. Ciekawostką jest fakt, że na Pustyni Błędowskiej została częściowo zrealizowana ekranizacja filmu Faraon Bolesława Prusa.

5. Szlak Orlich Gniazd to teren leżący pomiędzy Krakowem a Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. To magiczne miejsca, ponieważ zabytki położone są pośród przepięknych okoliczności przyrody w harmonii człowieka i środowiska. Właśnie w tych miejscach, na szlaku orlich gniazd na terenie Śląska i Małopolski, powstawały pierwsze osady ludzkie, grody obronne chroniące szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim.

Na Szlak Orlich Gniazd znajdują się obiekty: Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie, Zamek Olsztyn, Zamek i rezerwat „Ostrężnik” Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach, Zamek „Bąkowiec”, Gród na Górze Birów w Podzamczu, Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, Pałac w Pilicy, Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń, Zamek w Bydlinie, Zamek w Rabsztynie, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie, Zamek w Korzkwi, Wawel w Krakowie – kliknij!  Spośród tych obiektów udało nam się zobaczyć: Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, w Bobolicach, w Mirowie,  Zamek Olsztyn  k/Częstochowy- kliknij!.

6. Pilica. W Pilicy (gdzie znajduje się spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA) jedliśmy genialną pizzę w Pizzeri na rynku – kliknij! 

7. Olsztyn k/Częstochowy. Po zwiedzeniu ostatniego Zamku Olsztyn k/Częstochowy i zjedzeniu lodów na rynku w Olsztynie wróciliśmy autostradą A1, szczęśliwie do Warszawy.

Majówka w woj. śląskim od 19 do 22 maja 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.