Łysica oraz Łysa Góra – Sabat czarownic

Najwyższe szczyty to Łysica 612 m oraz Łysa Góra 595 m n.p.m.  To właśnie tu znajduje się Łysa Góra, na której odbywał się sabat czarownic.

➡️ Gołoborze. Szczyt Łysej Góry otacza kamienny wał, ułożony z głazów piaskowca kwarcytowego. Kawałek niżej znajduje się Gołoborze (goły od boru) bezleśny obszar zbudowany z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego, powstały ponad 500 mln lat temu podczas zlodowacenia północnopolskiego (bałtyckiego). Łysogórskie gołoborza stanowią najbardziej charakterystyczny element przyrody znajdujący się na terenie parku. 
Według legend na Gołoborze zlatywały się czarownice z chustami na głowie i czarno-czerwonymi zapaskami na ramionach. Rodzaj czarnych pasków mówił o stanie cywilnym czarownicy. Od kilku lat urokliwą panoramę okolicznych łąk, pól i samego Gołoborza można podziwiać z platformy widokowej.

➡️ Świętokrzyski Park Narodowy to park utworzony Świętokrzyski Park Narodowy prawie 60 lat temu jako jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Przechodząc przez drewnianą bramę z napisem Puszcza Jodłowa rozpoczęliśmy wędrówkę po Świętokrzyskim Parku Narodowym. Jego teren objęty jest ścisłą ochroną, dlatego należy pamiętać o obowiązujących tu przepisach. Pasmo Łysogórskie zbudowane jest ze skał osadowych górnokambryjskich (piaskowców kwarcytowych oraz łupków).

➡️ Klasztor. Na szczycie góry znajduje się klasztor – Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Nad bramą wejściową widnieje symbol Benedyktynów łysogórskich – podwójny krzyż. Wg legendy to Św. Emeryk jedyny syn Stefana I, króla Węgier zostawił w darze Relikwię Krzyża Świętego dlatego Święty Krzyż (dawniej: Łysieć lub Łysa Góra) stał się pierwszym i najstarszym sanktuarium na Ziemiach Polskich.

➡️ Święta Katarzyna, Po drugiej zaś stronie na terenie parku we wsi Święta Katarzyna, przy czerwonym szlaku na Łysicę znajduje się nigdy nie zamarzające, posiadające ponoć właściwości lecznicze źródełko św. Franciszka.

➡️ Klaqsztor. W dole pręży się klasztor bernardynek i kościół św. Katarzyny, a także kapliczka z wyrytym na ścianie podpisem Stefana Żeromskiego. O tym fakcie wspomniano nam w pobliskich Ciekotach, dworku Żeromskiego.

Miejsce odwiedzone podczas czerwcówki – kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.