22 do 26 czerwca 2016 r. Kielce – Czerwcówka 2016 w woj. świętokrzyskim

Kielce położone są w środkowo-wschodniej Polsce, w Górach Świętokrzyskich. Podczas objazdowej wycieczki w rejonie świętokrzyskim – Czerwcówki 2016, Kielce stały się na kilka dni naszą bazą wypadową. W tym okresie odbywało się Święto Kielc 2016, dlatego było pełne turystów. Na całej długości ul. Sienkiewicza rozstawiono stragany, a przy Ratuszu i na placu Artystów sceny koncertowe. Ten kilkudniowy wyjazd zaowocował odwiedzeniem wielu pięknych miejsc na terenie miasta jak i poza.
Kielce.
-Deptak kielecki to długa, wyłączona z ruchu kołowego ulica Sienkiewicza (wcześniej Konstantego, Pocztowa), przy której znajduje się szereg zabytkowych budowli, m.in. hotele Wersal i Bristol. Na ul. Sienkiewicza w tym miejscu można zjedliśmy dobrego kebaba Strefa ChiliKebaba w Marrakechu oraz lody w lodziarni Nova.
-Teatr im. Stefana Żeromskiego,
-Zrewitalizowany kielecki Rynek,
-UFO to potoczna nazwa budynku Dworca PKS przy ul. Czarnowskiej 12, którego nazywa pochodzi od dość charakterystycznego kształtu budynku – rotundy.
-Pałac Biskupów Krakowskich z ogrodem,
-Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP,
-Rezerwat przyrody Wietrznia, na terenie dawnego kamieniołomu.
-Rezerwat Kadzielnia (wcześniej kamieniołomy), który wypełniony jest wodami podziemnymi tworząc Jezioro Szmaragdowe z wybudowanym imponującym Amfiteatrem,
Do porannych kanapek zjedliśmy majonez kielecki, a do kiełbasek regionalną musztardę.

W okolicach Kielc zwiedziliśmy:
Wzgórze Święty Krzyż. Ze wsi Huta Szklana weszliśmy na Święty Krzyż. Szczyt pasma Łysogór leży na wysokości 595 m n.p.m, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego (kliknij tu). Na zboczu podziwialiśmy, ze specjalnie zbudowanej platformy Gołoborze – rumowiska skalnego w górach. Zgodnie z legendą jest to miejsce zlotu czarownic.
Miejscowość Święta Katarzyna z klasztorem i źródełkiem św. Franciszka, którego woda posiada według lokalnych legend ma niezwykłe właściwości leczące oczy. Dotarliśmy też do kaplicy z „muralem” młodego Żeromskiego.

-w Ciekotach odwiedziliśmy Szklany Dom oraz odtworzony obok niego Dworek Stefana Żeromskiego, w którym Żeromski spędził lata swojego dzieciństwa i młodości. Dom zamieszkiwany w latach 1871 – 1883 przez rodzinę Żeromskich, uległ całkowitemu spaleniu w 1900 roku. W 2010 roku staraniem władz gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, powstało w tym miejscu Centrum Edukacyjne Szklany Dom.
Bodzentyn to miejscowość, w której można zobaczyć wbudowane w miasto ruiny Zamku Biskupów Krakowskich.
Karczówka. Na szczycie znajduje się kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz klasztor należący do Bernardynów, którym obecnie opiekują się księża pallotyni. Zespół klasztorny został wzniesiony w latach 1624–1631 r. Warto odwiedzić punkt widokowy.

 

Kolejny dzień to wycieczka do Morawicy, Chmielnika, Busko-Zdroju, Pińczowa, Jędrzejowa, a także miejscowości Marzysz, gdzie swój letni domek mają nasi kuzyni. Tam zostaliśmy poczęstowani świetną świętokrzyską zalewajką.
Morawica ze stojącym niedaleko drogi młynem wodny (na Czarnej Nidzie), jest to miejsce gdzie można rozpocząć kajakowy spływ po rzece Nidzie – kontakt!
Chmielnik. Kościółek Świętej Trójcy, Kościół parafialny, Sanktuarium w Piotrkowicach, Chmielnicka synagoga. Na zrewitalizowanym rynku znajduje się pomnik Nike, fontanna w kształcie kuli ziemskiej i zabytkowa studnia z 1834 r., natomiast przy Placu Kościelnym można obejrzeć unikalny pomnik umundurowanego strażaka – ochotnika gotowego do gaszenia pożaru.

Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które przyciąga swym wyjątkowym klimatem tłumy osób. W sanatoriach, leczone są schorzenia m.in. reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne dzieci i dorosłych, mózgowe porażenie dziecięce. Niezmiernie urokliwy Park Zdrojowy dzieli się na trzy części: ogród łazienkowy, Aleja Mickiewicza, długa promenada z dwoma rzędami drzew oraz Skwer na Placu Zwycięstwa. Najważniejszym miejscem parku jest piękny budynek „Marconi” zbudowany w 1836 r. według projektu architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego. W uzdrowisku należy bezwzględnie spróbować leczniczej wody siarczkowa, solanki jodkowej, oraz borowiny.

Pińczów – Zespół Pałacowy Wielopolskich znajduje się u podnóża Góry Zamkowej w Pińczowie. Założył go pod koniec XVIII w. Franciszek Wielopolski, marszałek nadworny koronny. Zespół składa się z pałacu, parku i prostokątnego podwórza. Obowiązkowo należy odwiedzić też pińczowskie Muzeum i Synagogę – kliknijoraz zrobić zakupy w pińczowskim sklepie firmowym GOMAR.
-Jędrzejów. Jest tu kilka obiektów, które należy odwiedzić: Muzeum zegarów słonecznych im. Przypkowskich w Jędrzejowie wraz pięknym ogrodem, w którym znajdują się kaskadowo ułożony zegar. Klasztor cystersów z relikwiarzem błogosławionego Wincentego Kadłubka i organami barokowymi w kościele przyklasztornym oraz Kościół Świętej Trójcy.Na rynku zjedliśmy lody – kliknij!

Kolejny, równie intensywny dzień, zaprowadził nas do Oblęgorka, a wieczorem biesiadowaliśmy w Marzyszu. Wieczorem naszym celem były Daleszyce i zapora w Borkowie.
Oblęgorek to wieś, w której znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza –kliknij!
Podzamcze Piekoszowskie, to wieś w której znajdują się ruiny Pałacu Tarłów. Jest to rezydencja w stylu barokowym wzniesiona w latach 1649–1655. Rezydencja została wybudowana na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Marzysz był w końcu XVI wieku wsią klasztoru cystersów wąchockich. W tym miejscu relaksowaliśmy się przy smakowitym grillu, świętokrzyskiej zalewajce i dobrym napitku wśród działkowej zieleni u naszej rodziny.
Daleszyce. Pięknie odrestaurowany i oświetlony rynek w Daleszycach rozbłyskuje wieczorem kolorową fontanną.
Zapora w Borkowie z pomostem widokowym. Plaża nad Zalewem w Borkowie ma długości około 300 metrów wyposażona jest w pięknie oświetlone molo oraz długi deptak spacerowy. Jest to miejsce, gdzie relaksują się duże grupy turystów.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Radom położony w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Według legendy „O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie” pewien młodzieniec trafił niesiony głodem do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały jakby chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany tym pięknem wypowiedział „Rad dom bym tutaj zbudował”. To odczarowało wioskę. Jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a na tamtym miejscu wybudowano gród „Radom”. Oprócz kilku okazałych kościołów, Ratusza, zrewitalizowanej ulicy w centrum miasta, oraz Pomnika Jana Kochanowskiego  – kliknij tu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.