25 czerwca 2016 r. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza mieści się w Oblęgorku. Henryk Sienkiewicz  to żyjący w latach 1846 – 1916 polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, a w 1905 r. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury  za całokształt twórczości. Urodził się w Woli Okrzejskiej (kliknij tu), a zmarł w Vevey. Był autorem powieści m.in. Trylogia: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886), Pan Wołodyjowski (1888). Następnie w 1896 r. Quo vadis, w 1900 r. Krzyżacy, a w 1912 r. W pustyni i w puszczy.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Na terenie muzeum dostępna jest wystawa stała, przez którą przechodząc wraz z przewodnikiem można wysłuchać opowieści o życiu i pracy Sienkiewicza. Obiekty, ważne dla tego miejsca to:
-Pracownia Henryka Sienkiewicza, wyposażona oryginalnymi meblami, stanowiącymi własność pisarza m.in. dębowe biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i w puszczy” oraz biureczko mahoniowe należące do pierwszej żony Sienkiewicza, przy którym napisał wiele rozdziałów Trylogii.
-Salon, w którym skupiało się rodzinne i towarzyskie życie mieszkańców Oblęgorka.
-Jadalnia z dębowym stołem z krzesłami oraz jesionowym kredensem pochodzącym z posagu pierwszej żony.
-Palarnia (umeblowanie palarni zostało odtworzone gdyż oryginał nie zachował się do naszych czasów).
-Sypialnia w której stoi drewniane, rzeźbione łóżko Sienkiewicza.
Na pierwszym piętrze w 2012 roku oddano do zwiedzania nowoczesną multimedialną wystawę biograficzno-literacką. Ciekawostkę stanowi makieta pociągu upamiętniającego 1924 r. i uroczystości sprowadzenia trumny z ciałem Sienkiewicza m.in. przez Lozannę, Berno, Zurych, Innsbruck, Wiedeń, Pragę, Pardubice i Ołomuniec. W Częstochowie trumnę wyniesiono z wagonu i konnym karawanem, w towarzystwie tłumów, Sienkiewicza przewieziono pod Jasną Górę. Po uroczystościach trumna wróciła do pociągu aby przez Radomsko, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice dotrzeć do Warszawy.
Miejsce odwiedzone podczas Czerwcówki 2017 – kliknij tu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *