Pałac Rzeczypospolitej czyli Pałac Krasińskich

W związku z zakończeniem remontu Pałacu Rzeczypospolitej (Pałac Krasińskich) w Warszawie, został on udostępniony szerokiej publiczności do zwiedzania. Gospodarzem pałacu tego dnia był p. Jacek Karwat – licencjonowany warszawski przewodnik.

Ten barokowy pałac zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego (według planów Tylmana z Gameren), to obecnie siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej (rękopisy i stare druki). W oryginalnych meblach przechowywany jest historyczny księgozbiór z XVIII wieku rodu Potockich i Branickich.
W Sali Rycerskiej zobaczyliśmy specjalnie wybraną kolekcję starodruków poświęconą Skandynawii (w tym m.in. łacińską i niemiecką wersję „Eddy” i „Historię o ludach Północy” Olafa Magnusa) oraz kolekcję rękopisów, np. „W Malstromm” Stanisława Przybyszewskiego (rękopis wykonany przez Dagny Juel, żonę Przybyszewskiego), czy „Dolę” Władysława Reymonta, „Wyrok Zeusa” Henryka Sienkiewicza oraz „Notes warsztatowy” Czesława Miłosza i „Wyklejanki” Wisławy Szymborskiej.

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski został zaprezentowany „Rocznik świętokrzyski dawny” – najstarszy zachowany pomnik polskiej historiografii. To właśnie na jego karcie widnieje wiadomość o przybyciu do Polski czeskiej księżniczki Dobrawy w roku 965 i o chrzcie Mieszka I w roku następnym „Mysko dux baptizatur”. Prezentacja ta rozpoczęła cykl wystaw, na których co miesiąc Biblioteka Narodowa będzie prezentować jeden z zabytków kultury i historii związanych z początkami Państwa Polskiego.
Niecodzienną okolicznością zwiedzania pierwszego piętra było również możliwość oglądania sal przy naturalnym świetle, którego na co dzień próżno tam szukać – specjalnie zasłonięte okna chronią najcenniejsze druki od niszczącego wpływu promieni UV. Tego dnia jednak wpuszczono odrobinę światła oraz możliwość wejścia do Sali Kariatyd przy odsłoniętych oknach, z widokiem na Ogród Krasińskich, zupełnie jak za czasów fundatora Pałacu – Jana Dobrogosta Krasińskiego.

Dzień Otwarty Pałacu Rzeczypospolitej został zorganizowany 24 października 2015 r. w ramach projektu „Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie – europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.