Lublin nazywany stolicą wschodniej Polski. Jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. W ostatnich latach niezwykle wypiękniał.
Przyciąga turystów wieloma ciekawymi wydarzeniami, wśród nich 3 dniowy Festiwal Re:tradycja czyli Jarmark Jagielloński – największy festiwal kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej tradycji składającej się z jarmarku, koncertów i potańcówek –kliknij.
➡️Z placu Litewskiego, na którym stoi napis LUBLIN, pomnik Piłsudskiego pomnik Unii Lubelskiej szliśmy Krakowskim Przedmieściem, jedząc cebularza minęliśmy Bramę Krakowską, potem Bramę Rybną, doszliśmy do Bramy Grodzkiej prowadzącej do Zamku Lubelskiego – siedziby Muzeum Lubelskiego.
➡️Widzieliśmy Trybunał Główny Koronny, Wieżę Trynitarską, Plac Po Farze (z fundamentami kościoła św. Michała), Teatr Stary (odnowiony) i Lalek, kamienice staromiejskie (Kamienica Klonowica, Lubomelskich – zachowanym renesansowym portalem, Konopniców z attyką i Wieniawskich).
➡️Odwiedziliśmy też obiekty architektury sakralnej, a wśród nich: Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (tu znajduje się kopia całunu turyńskiego), Kościół i klasztor o.o. Kapucynów, św. Ducha, Dominikanów, Bazylika pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.
➡️Herbem Lublina jest kozioł ze złotymi karbowanymi rogami. W mieście można spotkać figurki koziołka.
Herb przedstawia umieszczonego na czerwonym polu srebrnego kozła ze złotymi, karbowanymi rogami i złotymi kopytami. Kozioł zwrócony jest w prawo i wspina się z zielonej murawy na krzew winny. Kozioł i winorośl były atrybutami bogini Wenus (bogini płodności), od której według legendy przytoczonej przez Wincenta Kadłubka (założyciela miasta) wywodziła się Julia z rodu juliańskiego. Ponadto w tradycji chrześcijańskiej zwierzę z herbu Lublina jest także symbolem miłości i Chrystusa. Natomiast czerwone tło symbolizuje siłę i władzę.
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl
—————————
Z Warszawy do Lublina dojechaliśmy pociągiem TLK, pokoje zarezerwowaliśmy niedaleko starówki lubelskiej, bowiem zaplanowaliśmy zwiedzanie tylko tego rejonu miasta aby zatoczyć kółko i szczęśliwie wrócić do Warszawy.
Warto zwrócić uwagę na zabytkowy, pięknie odnowiony dworzec główny PKP w Lublinie wybudowany w 1877 roku. Przy dworcu kolejowym znajduje się przystanek trolejbusowy, który ze względu rzadkość występowania w Polsce, stanowi atrakcję dla przyjezdnych.
2012
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl