Sławków, Cieszyn, Ustroń, Wisła, Żywiec, Czechy – Bila

Zimowe ferie spędzaliśmy w Beskidach. Z Warszawy jechaliśmy trasą katowicką w kierunku Cieszyna, z krótką przerwą u rodziny w Sławkowie. Trasa przebiegała spokojnie, warunki na drogach były dobre. Podczas podróży w tą i z powrotem oraz w trakcie pobytu zrobiliśmy ok 1200 km.

Sławków. Zatrzymaliśmy w Sławkowie, bo w tym miasteczku z uroczym rynkiem mieszka nasza rodzina. Na rynku znajduje się zabytkowa XVIII-wieczna Karczma AUSTERIA, w której kiedyś bawiliśmy się na weselu. Po krótkiej biesiadzie, wyruszyliśmy w góry Beskidy a dokładniej do Cieszyna.

Cieszyn. Wynajęliśmy kwaterę w Cieszynie, z którego jeździliśmy i szukaliśmy śniegu nie tylko w Polsce ale poza granicą Polski.  Z uwagi na totalny brak śniegu na polskich stokach dojeżdżaliśmy prawie 50 km do czeskiego ośrodka Lyźarsky areal – SKI VITKOWICE BILA.
Wieczorem po nartach uskutecznialiśmy spacery po Cieszynie. Miasto w ostatnich czasach poddane zostało rewitalizacji i dzięki temu ma pięknie odnowiony rynek. Widzieliśmy też instalację różowego jelenia. Jest to miejski projekt rozweselający, ponieważ rzeźba pt. Różowy świecący jeleń – autorstwa Hanny Kokczyńskiej i Luizy Marksowskiej. Opis rzeźby:  „Jelenie będą chętnie pozować do zdjęć, będzie je można głaskać i drapać za uszami, a w nocy podziwiać bijące od nich różowe światło. Po dalekiej podróży ze Szwecji, jeden z jeleni przyjechał do Cieszyna, aby nieść radość tutejszym mieszkańcom. Mamy nadzieję, że zima w jego różowej poświacie będzie weselsza”.

Bila w Czechach. Ośrodek narciarski nazywa się Lyźarsky areal – SKI VITKOWICE BILA w Czechach. Jeży w przepięknej dolinie rzeki Bílá Ostravice. Oddalony jest 30 km od miasta Frýdek – Místek i 55 km od Cieszyna. Na terenie ośrodka działają: 4 osobowe krzesło o długości 780 m, dwa wyciągi orczykowe i wyciąg dla szkółki narciarskiej. Trasa zjazdowa wynosi 1950 m. wszystko jest elegancko układane i ratrakowane kliknij!

Ustroń. Ustroń leży w nad Wisłą w regionie historycznym Śląska Cieszyńskiego, w Beskidzie Śląskim. Jest miasteczkiem uzdrowiskowy. 
Wisła.
 Jadąc po nartach w stronę kwater, zatrzymaliśmy się w Wiśle. Miasto związane jest z polskim Skoczkiem Adamem Małyszem. Dzięki niemu, wybudowano tu nową skocznię i nazwano jego imieniem.
Szczyrk. Szczyrk leży na południe od Bielska-Białej w Beskidzie Śląskim na Żywiecczyźnie. W Szczyrku istnieje szereg stacji narciarskich, m.in :
– Szczyrkowski Ośrodek Narciarski kliknij! 
– Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko ze słynnymi trasami Bieńkula i Golgota,
– Ośrodek Przygotowań Olimpijskich na zboczach Skrzycznego,
– Beskidek w Szczyrku (Szczyrk-Biła), na północno-wschodnim zboczu Beskidka z rzadko czynną, czarną trasą (1 wyciąg orczykowy), trasa 730 m, przewyższenie 250 m (średnie nachylenie 34%), druga trasa jest czerwona[11],
– Biały Krzyż” na Przełęczy Salmopolskiej z 2 wyciągami (orczykowy „Biały Krzyż” o długości ok. 300 m i talerzykowy „Bartuś” o długości ok. 200 m); trasy tu są łatwe, są ratrakowane, dośnieżane i oświetlone,
W drodze powrotnej z Bila zatrzymaliśmy się pod Skrzycznem w Szczyrku, zjedliśmy oscypka i pojechaliśmy do kwatery.
Żywiec. Z uwagi na okres świąt Bożego Narodzenia spacerowaliśmy po pięknie oświetlonym rynku. Na rynku znajduj się żywiecka pizzeria, w której zjedliśmy wyśmienitą pizzę. Żywiec to urocze miasto leżące w województwie śląskim, pomiędzy Beskidem Małym a Beskidem Żywieckim nad rzeką Sołą. Warto to miejsce odwiedzić nie tylko zimą ale też latem aby zachwycić się zamkiem z pięknym parkiem, położonym w samym centrum miasta oraz malowniczym widokiem Jeziora Żywieckiego.
Ponadto jak wszyscy Polacy wiedzę, miasto Żywiec słynie z dwóch rzeczy:
– piwa Żywiec, browar leży w południowej części miasta,
– Dni Kultury Beskidzkiej, czyli folkowej impreza plenerowa, odbywającej się każdego roku latem, w amfiteatrze pod Grojcem.

Sylwester w Cieszynie. Sylwestra spędziliśmy na zabawie w Restauracji TRZECH BRACI  na ul. Motelowej 1a w Cieszynie. Restauracja „Trzech Braci” powstała w 2002 r. usytuowana jest niedaleko polsko–czeskiego przejścia granicznego i z roku na rok podlega modyfikacji. To było przyjemne i smaczne przywitanie Nowego 2010 Roku.

Wyjazd 25 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 r.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.