Rzeszowskie piwnice – spacer z przewodnikiem

Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice” znajduje się pod płytą Rynku na głębokości: od 0,5 do 10 metrów, na 3 kondygnacjach, a łączna długość korytarzy wynosi 396  m. Wśród nich jest 15 korytarzy, 25 piwnic, które powstały na przełomie XIV-XVIII wieku. Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się przy Ratuszu, od ul. Słowackiego – Rynek 26 w Rzeszowie.


W 1994 r. podjęto decyzję o połączeniu okołorynkowych piwnic i wyrobisk pod Rynkiem w trasę podziemną. Ze względów bezpieczeństwa część starych piwnic, przede wszystkim na sklepieniach, obmurowana została współczesną cegłą. Na większej długości trasy zachowano naturalne podłoże lessowe, jednak wejście, wyjście i środkowy fragment nazwany Drogą Kupców, otrzymał posadzkę ceramiczną. W 2007 r.  odbyło się otwarcie nowej, wydłużonej trasy.

Przewodnikiem po podziemnej trasie turystycznej był pan Ryszard Lechforowicz. Ogromna wiedza połączona z doświadczeniem i płynące z jego duszy zaangażowanie w tematykę spowodowały, że wszyscy zgromadzeni odebrali piękną lekcję historii, szacun.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.