3 do 6 czerwca 2010 r. Polska – Mława, Gietrzwałd, Olsztyn, Gdańsk, Puck, Chałupy, Karwia, Jastrzębia Góra, Wejherowo, Żarnowiec

Czerwcowy długi weekend  spędziliśmy na północy Polski. Wyjechaliśmy rano w czwartek (Boże Ciało), a wracaliśmy w niedzielę. Nasza droga nad morze Bałtyckie prowadziła nas przez miejscowości, w których się zatrzymaliśmy:
Mława leży na Mazowszu w pobliżu rzeki Mławki, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskimPodobnie jak w innych miejscach, w Mławie tego dnia odbywały się obchody i procesja z okazji Bożego Ciała. Kiedyś znane dzięki zakładowi UNITRA, które to wraz z przemianami ustrojowymi przestało istnieć. Następnie był to CURTIS Zbigniewa Niemczyckiego produkujący telewizory, a od roku 1999 fabrykę kupiło LG, którą fabrykę rozbudowało i zwiększyło zatrudnienie.
Gietrzwałd. Znajduję się tu ogrodzona kamiennym murem Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Jest to pierwszy kościół został zbudowany wkrótce po lokacji wsi. Przed rokiem 1500 nastąpiła rozbudowa lub budowa nowego kościoła z cegły i kamienia. Z tego okresu częściowo zachowana jest do dziś prosta budowa salowa w stylu gotyckim. 31 marca 1500 r. konsekrowano kościół nadając mu wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W części północno-wschodniej znajduje się aleja prowadząca do źródełka, z uzdrawiającą wodą. Odwiedziliśmy też  Karczmę Warmińską.
Olsztyn. Ławeczka z Mikołajem Kopernikiem. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. W Olsztynie zjedliśmy azjatycki obiad.
Gdańsk. Miasto jest położone nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Wisły, na Żuławach Wiślanych. Ma swój urok, a szczególnie Starówka o każdej porze roku. Oglądaliśmy bicie rekordu Guinnessa w ilości par tańczących POLONEZA! Była to impreza pod hasłem „Wyginam śmiało ciało w Boże Ciało”
Puck. Puck leży na Pomorzu Gdańskim u ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej. Warto w tym mieście zobaczyć Marinę, Stare Miasto o zabytkowej zabudowie, Rozgard – nadmorską część miasta częściowo położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
-Chałupy, Karwia, Jastrzębia Góra. 
Obowiązkowo odwiedziliśmy plaże w tych miejscowościach.
Wejherowo. W tym mieście była nasza baza wypadowa. Wejherowo to miasto położone na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy–Łeby, nad rzeką Redą. Stanowi element Małego Trójmiasta Kaszubskiego (w skład wchodzą Wejherowo, Reda i Rumia). Ratusz miejski, rynek miejski i odremontowane kamienice  sprawiają, iż jest to bardzo przyjemne miejsce do spacerowania.
Kalwaria Wejherowska. Jest to malownicze miejsce w lesie, gdzie znajduje się zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa.
Żarnowiec. Elektrownia Wodna Żarnowiec – największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Położona w miejscowości Czymanowo nad jeziorem Żarnowieckim w województwie pomorskim. Budowę elektrowni rozpoczęto w 1976, a jej uruchomienie nastąpiło w 1983. W początkowym okresie elektrownia miała spełniać rolę akumulatora energii dla powstającej w pobliskim Kartoszynie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.
Dębki, gdzie znajduje się ujście Piaśnicy do Bałtyku w Dębkach. Piaśnica przepływa przez Piaśnicę Wielką (miejsce kaźni mieszkańców Kaszub dokonanej przez Niemców) i jezioro Żarnowieckie. Do 1 września 1939 rzeka na sporym odcinku stanowiła granicę polsko-niemiecką. W swym dolnym odcinku od elektrowni wodnej w Żarnowcu do ujścia stanowi turystyczny szlak spływów kajakowych.
Władysławowo Administracyjnie miasto dzieli się na pięć dzielnic: Cetniewo, Hallerowo, Śródmieście, Szotland, Żwirowa. We Władysławowie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” Centralnego Ośrodka Sportu.  Idąc nad morze, mija się Dom Rybaka – siedzibę Urzędu Miasta Władysławowa Wieża z arkadowym łącznikiem. świeżo wędzonych makreli. Rewelacyjnie.
Grudziądz. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Grudziądzu. Kościół św. Mikołaja w Grudziądzu. Schody prowadzące z ul. Spichrzowej na Błonia Nadwiślańskie, u zbiegu z ul. Ratuszową, w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów. Pomnik ułana z dziewczyną.
Radzyń Chełmiński. Ruiny gotyckiego, ceglanego zamku krzyżackiego, budowanego od końca XIII wieku do lat 30. XIV wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *