Festiwal Kultury Japońskiej Hanami w Warszawie

Hanami to tradycyjne japońskie święto polegające na podziwianiu i kontemplowaniu urody kwiatów wiśni. Święto jest praktykowane w Japonii od kilkuset lat i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Kwitnienie wiśni w Japonii trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu i jest relacjonowane przez media. W okresie kwitnienia wiśni w Japonii ludzie zapełniają parki, bawiąc się pod ukwieconymi drzewami do późnych godzin nocnych.

Dzień kwitnięcia wiśni zbiega się z początkiem roku szkolnego oraz roku podatkowego, w związku z czym uroczystości otwarcia często rozpoczynają się od hanami. Najlepsze miejsca w parkach, pod drzewkami,  zajmowane są na kilka godzin, a niekiedy nawet na kilka dni przed samym wydarzeniem.
Świętowanie hanami wiąże się ze spożywaniem tradycyjnych japońskich potraw takich jak dango – kulki ryżowe, powszechnie pije się też sake i piwo. Dzisiaj na festiwalu było stoisko z sushi.

Na scenie Hanami koncertowali po japońsku Julia Bernard i Pedro Pedrito. Ponadto wśród atrakcji w rozstawionych stoiskach można było zobaczyć m.in.:
-Kirin Kiri-e sztukę grafiki wycinania nożykiem kiri-e,
-Ars. Ceramika wyroby ceramiczne w stylu japoński, a przede wszystkim laleczki kokeshi,
-Manufaktura Bambusa  flety shakuhachi i inne wyroby z bambusa np. rower!!
Można też było porozmawiać z nauczycielami Szkoły Języka Japońskiego Japanese-Polish Language Exchange. Pięknie wyglądały dzisiaj drzewa ubrane w różową szatę z kwiatów.

Miało to miejsce na Polu Mokotowskim w Warszawie. Plenerowy Festiwal Kultury Japońskiej Hanaminie zafascynował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.