Jaś & Małgosia – Muranów z przewodnikiem


Muranów to historyczna część Warszawy położona na terenie dzielnic Wola i Śródmieście.

Spacer po Muranowie zaczęliśmy od Jana Pawła w kierunku Muzeum Więzienia Pawiak, potem przeszliśmy ulicą Nowolipki, pod szarą ścianą czekającą na mural, weszliśmy do jeden z czterech identycznych części składających się na całość osiedla Muranów. Jest to projekt Bohdana Lacherta, w założeniu jest formą pomnika upamiętniającego mieszczące się na tym obszarze getto. Etymologia słowa „Muranów” wywodzi się z Włoch. W roku 1686 Józef Szymon Bellotti, nadworny architekt polskich królów Michała Korybuta-Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, zbudował pałacyk i nazwał go Muranowem na pamiątkę wysepki Murano. 

Po zakończeniu II wojny światowej Muranów został odbudowany bezpośrednio na gruzach getta, co jest przyczyną jego charakterystycznej pagórkowatości. Wśród domów na tym osiedlu wyróżnia się galeriowce (z klatkami na zewnątrz), blokowce, punktowce (są takie, które zbudowano w 6 dni) oraz piękne, niczym dworki, budynki użyteczności publicznej.

Przesunięty kościół. Po drodze wysłuchaliśmy też opowieści o kościele pw. Narodzenia Najświętszej Panny Marii zwanego też Kościołem Przesuwanym, ponieważ w związku z budową trasy W-Z w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 roku został on przesunięty o 21 metrów do tyłu.


Marchlewskiego – Hala Gwardii i Hala Mirowska. Wróciliśmy na al. Jana Pawła II i wysłuchaliśmy krótką historię o domu w którym tworzył Xawery Dunikowski w latach 1879-1964. Dotarliśmy do Hali Gwardii, i Hali Mirowskiej. Stał tu kiedyś pomnik przeciwnika Polskiej niepodległości, komunisty J. Marchlewskiego (to rejon gdzie Ani spędziła najwcześniejsze lata w szkole podstawowej nr 220 przy ul. Marchlewskiego 26a (obecnie Jana Pawła 26a).

Neon Wola. Następnie przeszliśmy na drugą stronę na ul. Chłodną do dawnych Koszarów Gwardii Konnej Koronnych, potem Żelazną, Solidarności obok Biblioteki z neonem WOLA (tego samego producenta, który wykona neon Jaś i Małgosia).

Obok biblioteki publicznej, na płocie parkingu znajduje się plenerowa wystawa „Wola z rodzinnego albumu”, w ramach  projektu Wolskie Regionalia.  Na koniec przewodnik opowiedział nam o stłamszonym przez komunę cudzie ukazującej się Matki Boskiej w kościele św. Augustyna oraz  Ogrodzie Sprawiedliwych gdzie zakończyliśmy spacer.

12 października 2014 r. „Wola na kartki” Klubokawiarnia Jaś & Małgosia w Warszawie – spacer z przewodnikiem. Przewodnikiem wycieczki był Pan Marcin Borucki, który pomagał uczestnikom w odnalezieniu śladów i smaków PRLu. Był też z nami Patryk Świetlikowski, reporter z Radia Bemowo, który prowadził rozmowy  z uczestnikami spaceru. Organizatorem spaceru „Wola na kartki” była Klubokawiarnia Jaś & Małgosia na al. Jana Pawła II 57 w Warszawie. 

2 thoughts on “Jaś & Małgosia – Muranów z przewodnikiem

  1. czytam i czuję niedosyt… a restauracja Smok w której przesiadywał Ciszewski…a Dziewczęta z Niwolipek i sklep spożywczy Kwiryna w obronie nazwy mieszkańcy się oflagowali i protestowali drmonstrujäc pod nim…a kościół Św Augustyna ze swoimi legendami….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.