Malbork to miasto w północnej Polsce, nad Nogatem. Zwiedzanie samego miasta zaczęliśmy od Zamku w Malborku. W cenie biletu, mieliśmy możliwość wybrania przewodnika lub wędrowanie po zamku indywidualnie, z Audio Guidem. Wybraliśmy zwiedzanie ze słuchawkami na uszach, tym sposobem, na spokojnie i dokładnie, zwiedzanie zamku zajęło nam 5 godzin.
I część zwiedzania objęła Zamek Wysoki, a w nim znalazły się: Cela Witold, Sala Narożna pod Kościołem – Wystawa archeologiczna, Sala Narożna – Wystawa witrażu, Kuchnia konwentu, Kapitularz, Komnatki dostojników, Gdanisko czyli po prostu WC (występowało w średniowiecznych przede wszystkim krzyżackich zamkach warownych i pełniło funkcję wieży toaletowej), Kościół zamkowy pw. NMP, Izba Konwentu, Refektarz konwentu, Sala dwukominowa, Dormitorium 1-3 – Wystawa Święci Orędownicy. Dormitoria to ogromne sale, a z uwagi, ze były zimne, zakonnicy spali w nich razem. Rzeźba gotycka na zamku w Malborku., Spichlerz zakonny – Sala wystaw czasowych, Kaplica św. Anny
II część objęła Zamek Średni: Wielki Refektarz, Kuchnia i izba kuchmistrza. Sala Halabarda, Piwnice pod Pałacem Wielkich Mistrzów, Pasaż z Apokalipsą, Wystawa broni i uzbrojenia, Kaplica św. Bartłomieja, Infirmeria. Ciekawostkę (!) stanowił, średniowieczny system grzewczy. W podłodze znajdowały się otwory, zakryte metalowymi przykrywkami, którędy do wnętrza wnikało ciepłe powietrze z pieca znajdującego się w piwnicy. Ponad poziom paleniska wypełniony był kamieniami z pobliskich pól, kiedy się nagrzewały długo trzymały ciepło. III część zwiedzania objęła Pałac Wielkich Mistrzów: Kancelaria, Niska sień i aula wejściowa, Sala Królewiecka, Zimowy Refektarz, Letni Refektarz, Wysoka Sień, Sypialnia, Kaplica wielkich mistrzów. W przerwie zwiedzania, usiedliśmy na dziedzińcu zamkowym i zjedliśmy pyszną drożdżówkę, z pomorskiej piekarni Koniecwałd. Na dziedzińcu znajdują się cztery pomniki mistrzów zakonu krzyżackiego: Hermann von Salza, Zygfryd von Feuchtwangen, Winrich von Kniprode, Albrecht Hohenzollern.
W zamku znajduje się kolekcja bursztynu. Dowiedzieliśmy się, że bursztyn mógł być zbierany przez ludzi, dopóki nie odkryto jego wartość, później zakazano zbiorów. Bursztyn łączono ze srebrem, robiono z niego ozdoby, figury szachowe, ozdoby a nawet fajki miały bursztynowe ustniki. Nie mogły być zrobione całe z bursztynu, z uwagi na to, że łatwo się topi. W tamtych czasach mówiono o nim, że to diabelski kamień – pochodzi z wody, a ogień go trawi.
Po zwiedzaniu zamku, warto zrobić spacer dookoła zamku, po osiedlu wybudowanym na zamkowych fundamentach. W pobliży znajdują się obiekty, zaznaczone w przewodniku do zobaczenia:
– Ratusz Staromiejski zbudowany w XIV w. w stylu gotyckim – jeden z niewielu ocalałych obiektów dawnego Starego Miasta.
– Brama Przewozowa zbudowana w I poł. XIV w. od strony południowej. W 1838 roku, podczas pożaru,
– Brama św. Ducha (Garncarska), zbudowana również w XIV w. Jest to kilkukondygnacyjna budowla, usytuowana od strony wschodniej. W II poł. XIX w., połączyła rynek z pozostałą częścią miasta, do dworca kolejowego.
– Wieża ciśnień (zabytkowa, neogotycka wieża ciśnień w Malborku),
– Szkoła Łacińska i mury obronne,
– Bank III Rzeszy, na ul Żeromskiego 12, wybudowany na początku XX wieku, obecnie ma tam siedzibę Spółdzielnia Społem,
– niezwykły dworzec PKP z 1852 r., którego wnętrze po remoncie w 2012 po prostu zachwycają turystów.
– główny deptak, z pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka
W dniu 5 maja, bawiliśmy się świetnie na koncercie GrubSona. Ten raper i producent muzyczny, wystąpił podczas majówki na ul. Kościuszki, a jego występ przyciągnął tłumy fanów. Posłuchaj – kliknij!
W obrębie miasta znajdują się miejsca, które też warto odwiedzić:
– Szpital Jerozolimski to budynek z XVI wieku, pełniący rolę przytułku, w którym przyjmowano chorych na choroby zakaźne. Jedna z takich epidemii miała miejsce w Malborku w latach 1709-1710 – cholera, która pochłonęła blisko 1400 osób.Szpital Jerozolimski przez lata niszczał. Jednak na początku XXI wieku podjęto skuteczną próbę jego renowacji, dzięki czemu dziś mieści się w nim siedziba Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji.
– Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Początkowo kościół nosił imię św. Jerzego i był kaplicą przyszpitalną.
– Cmentarz Brytyjski. Na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej znajduje się 13 mogił wojennych z I wojny światowej, które zostały tutaj przeniesione w 1960 r. z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku, oraz 232 mogiły żołnierzy z okresu II wojny światowej.
– Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Malborku. Został założony w 1819 roku i był sukcesywnie powiększany w 1871, 1883, 1889 i 1927 roku. Został zdewastowany w okresie III Rzeszy, a w okresie PRL na jego części zorganizowano cmentarz żołnierzy radzieckich, jednak nie zachowały się żadne nagrobki.
– Węgry. W odległości 10 km od miasta znajdują się Węgry. W nich rezerwat przyrody Parów Węgry. Na tym terenie, ochronie podlegają rośliny, grzyby (borowik ponury, czubajka kania, ozorek dębow) oraz zwierzęta (borsuk, dzięcioł czarny, jenot, kania czarna, myszołów, ropucha szara, ryjówka aksamitna, rzekotka drzewna, sarna, zaskroniec).
Malbork zwiedziliśmy podczas majówki kujawko – pomorskiej – kliknij!