Francuski Wersal

Wersal to podparyska miejscowość słynąca przede wszystkim z posiadłości królewskiej i znajdującym się na nim zespole parkowo pałacowym. Dotarliśmy do niego podmiejskim pociągiem, z którego peronu do pałacowego wejścia dociera się spacerem w kilka minut. Budowę rezydencji królewskiej rozpoczęto w roku 1668.

Razem z biletami odebraliśmy audioguide w języku polskim. Wykupione wejście upoważniło nas do zwiedzania 3 obiektów:
1) Château de Versailles czyli pałacu wersalskiego – symbolu francuskiej monarchii absolutnej tzw. ancien régime. Corocznie pałac jest odwiedzany przez ponad 7 milionów zwiedzających i jest trzecią największą atrakcją turystyczną Francji. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń, z których 120 udostępnia się publiczności.
2) Le Grand Trianon
Grand Trianon to pałac w stylu barokowym, położony w północno-zachodniej części Domain of Versailles. Został zbudowany na zamówienie króla Francji Ludwika XIV jako schronienie dla siebie i swojej Maitresse-en-mianie czasu, Marquise de Montespan. Wykorzystywany był również jako miejsce, gdzie mógł wraz z zaproszonymi gośćmi wziąć lekki posiłki z dala od ścisłej etykiety dworu królewskiego. Grand Trianon znajduje się na terenie własnego parku, w którym znajduje się również Petit Trianon (mniejszy pałac zbudowany w latach sześćdziesiątych XVIII wieku za panowania króla Ludwika XV).
3) Petit Trianon to klasycystyczny pałacyk w ogrodach Wersalu.
Powstawał w latach 1762-1768. Zaprojektował go Jacques-Ange Gabriel z rozkazu Ludwika XV, króla Francji. Budynek był przeznaczony dla metresy władcy, Madame de Pompadour. Zmarła ona jednak cztery lata przed ukończeniem pałacyku, więc dostał się on kolejnej kochance króla, Madame du Barry. W 1774 r. Ludwik XVI podarował go swej żonie, Marii Antoninie, która lubiła ukrywać się tam nie tylko przed rygorystyczną dworską etykietą, ale i przed własnymi obowiązkami. W 1789 Petit Trianon został zdobyty przez rewolucjonistów wraz z resztą Wersalu.
Park wersalski można odwiedzać za darmo, obejmuje obszar o powierzchni 800 ha. Znajduje się w nim ogród zaprojektowany przez André Le Nôtre’a o powierzchni 250 akrów, który jest uważany za pierwowzór ogrodu w stylu francuskim, ze względu na swe eleganckie rozplanowanie i dekoracje. Wszystko w nim jest zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb oraz ułożenie alei.

Ogólnie wrażenia po odwiedzeniu Warsalu mamy bardzo pozytywne. Jedynym minusem był fakt, że nie działała ani jedna fontanna na terenie wersalskich ogrodów! Ponadto ogrody były częściowo rewitalizowane i zamiast roślin w wielu miejscach była pusta ziemia.

Miejsce zwiedzone podczas naszych wakacji 2020 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.