Łazienki Królewskie – Wesołe spacery po Warszawie

Na spacer z adrenaliną po Łazienkach Królewskich zaprosił nas Aleksander Łamek – przewodnik z portalu Wesołe spacery po Warszawie. Skupił się na mniej znanych miejscach Łazienek, do których większość zwiedzających nie dotarła. Opowiedział nam o tajemnicach i sekretach słynnych łazienek.

Na spacerze dowiedziałam się m.in.:
➡️Rezydencja przez wieki stanowiła tło dla najważniejszy wydarzeń związanych z historią Polski – była siedzibą m.in. królów Augusta II i Augusta III, carskiej rodziny Romanowów, zaś w XX w. na jej terenie mieszkali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Gabriel Narutowicz.
➡️Historia tego miejsca sięga 1262 r., gdy jazdowski gród książąt mazowieckich zniszczony został przez plemiona najeźdźców. Datę tę upamiętnia kolumna usytuowana na skarpie od Alei Ujazdowskich.

➡️Zobaczyłam zegar niepokazujący czasu i dowiedziałam się dlaczego w chwili śmierci zatrzymują się zegary. Jedną z przyczyn jest sytuacja, kiedy osoba która zmarła była odpowiedzialna za ich nakręcanie.
➡️Zobaczyłam czaszki wołów znajdują się na budynku Wodozbioru. Wodozbiór to jeden z najbardziej efektownych budynków, jaki powiązać można z technicznymi rozwiązaniami nowożytnych inżynierów. Niegdyś pełnił funkcję mieszkalną, dziś nadal mieści podziemny zbiornik z wodą.
➡️Przewodnik opowiedział, że w Łazienkach żyją lisy, pawie, wiewiórki, raki. Zostałam też uświadomiona, że nocą pawie fruną i śpią na drzewach.
➡️Ponadto dowiedziałam się, że z ośmiu popiersi władców ustawionych przez Starą Oranżerią pięciu zginęło tragicznie.

29 października 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.