Muzeum Gazownictwa z przewodnikami Tomasz Barej i Jacek Karwat

Każdy kto wchodzi na teren gazowni, mija żelazną bramę z wykutym napisem „Gazownia Warszawska”. Główną ekspozycję muzeum stanowią urządzenia z XIX wieku służące do produkcji gazu z węgla kamiennego, zwanego „gazem świetlnym”. 

Oprócz bardzo bogatej ekspozycji muzealnej, na szczególną uwagę zasługuje także otoczenie muzeum, które stanowi szereg zabytkowych budynków z czerwonej cegły, gazowe latarnie, wieża ciśnień a także charakterystyczne, okrągłe szkielety zbiorników gazowych (będących poza terenem gazowni).

Po muzeum oprowadzał nas Pan Zygmunt Marszałek – kustosz i dyrektor. Z zaangażowaniem i pasją snuł opowieści o historycznych obiektach gazowni. Na zakończenie spaceru opiekujący się nami Pan Jacek Karwat trafnie podsumował, iż „nie czuliśmy się tu jak na spacerze przewodnickim, ale jak na rodzinnej wycieczce w dzień wolny od codziennej gonitwy”.

Muzeum Gazownictwa znajduje się na terenie Centrali PGNiG, w wyremontowanym budynku z 1888 r. na ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Spacer zorganizowała Fundacja Varsaviana, na czele z przewodnikami Tomkiem Barejem i Jackiem Karwatem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.