Obozy koncentracyjne Auschwitz i Birkenau

Muzeum Auschwitz i Birkenau to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945). Był głównym i najbardziej znanym z sześciu obozów koncentracyjnych i zagłady założonych przez nazistowskie Niemcy w celu realizacji polityki ostatecznego rozwiązania, która miała na celu masowe wymordowanie Żydów europejskich. Auschwitz to obóz pracy, miejsce tortur i bestialskich doświadczeń oraz gazowania.

W Birkenau znajdowały się największe w okupowanej Europie urządzenia masowej zagłady – komory gazowe – gdzie niemieccy naziści zamordowali większość deportowanych do obozu Żydów. W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi.


Birkenau był największym z ponad 40 obozów i podobozów na terenie Polski. Organizacyjnie i terytorialnie wchodził w skład obozu koncentracyjnego Auschwitz. Birkenau to największy niemiecki obóz zagłady, działający regularnie od marca 1942 do października 1944, w ramach „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej.  

Zachód słońca nad obozem Birkenau wywołuje uczucie refleksji.

małopolska – kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.