22 do 23 czerwca 2013 r. Muzem kurpiowskie w Wachu oraz Wesele kurpiowskie w Kadzidle

Grupowy wyjazd z Warszawy na Wesele kurpiowskie w Kadzidle koło Ostrołęki, rozpoczęliśmy od odwiedzenia prywatnego Muzem kurpiowskiego w Wachu, które prowadzone jest przez Laurę i Zdzisława Bziukiewiczów. Pani Laura posiada rozległą wiedzę nie tylko na temat eksponatów zgromadzonych w muzeum ale też na temat mało znanej sztuki wyrabiania koronkowych ozdób, zwanych frywolitką. W ofercie muzeum istnieje możliwość zamówienia dla grupy kurpiowskiej biesiady, w skład której wchodzą dania: rejbak, fafernuch, kapusta z kaszą, łagodniaka z kruszonką, wiejski chleba ze smalcem, psiwo kozicowe, mocny napój kurpiowski (dla dorosłych).
Podczas tej uczty mieliśmy okazję poznać sposoby ich wykonywania, dowiedzieć się jak kiedyś mieszkańcy Kurpi się odżywiali, a nawet dostać wypróbowany przepis na ulubione danie.
Po uczcie udaliśmy się na obchody Wesela kurpiowskiego 2013. Nasza grupa nocowała u Pani Basi w Gospodarstwie Agroturystycznym Agro Polana. W tym samym gospodarstwie agro-turystycznym nocował też Bilguun Ariunbaatar, który kręcił na weselu kurpiowskim program dla telewizji TVN i był z pewnością jedną z najbardziej egzotycznych postaci, jakie pojawiły się na imprezie.
Podczas Wesela Kurpiowskiego na terenie Skansenu w Kadzidle próbowaliśmy różnych przysmaków m.in. jedliśmy wypieki i wyroby tradycyjnej kuchni a także piliśmy nalewki z owoców czarnego bzu, kwiatów czarnego bzu, mioduszkę – z miodu oraz cytrynówkę.
Wyjazd na Wesele Kurpiowskie do Kadzidła powinien być bezwzględnie połączony z wizytą w Muzeum kurpiowskim w Wachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *