Belfast – Muzeum Titanica

Największe i najobszerniejsze Muzeum Titanica znajduje się w Irlandii Północnej w Belfaście. Otwarte zostało 31 marca 2012 roku w 100-ną rocznicę zatonięcia Titanica.

Kiedy oglądałam film zastanawiałam się czy słynny diamentowy naszyjnik z szafirem, jaki nosiła filmowa Rose w filmie Titanic w ogóle istniał? Okazuje się, że nie! Nigdy nie istniał Jest jednak duże podobieństwo jego historii do losów diamentu, zwanego Hope. Była to biżuteria, należąca do Ludwika XIV.
ciekawostka

Goliat i Samson to żółte suwnice H&W Stojąc przy muzeum Titanica i spoglądając w stronę południowo-zachodnią w oczy rzucają się dwie monumentalne żółte suwnice. Zbudowano je dla stoczni Harland and Wolff latach 1969-74. Jedną z nich nazwano Goliatem (wysokość 96 m), a drugą Samsonem (wysokość 106 m). Rozpiętość każdej z nich dochodzi do 140 m i mogą one dźwigać ponad 840 ton!

Zwiedzający mają możliwość poznania pełnej historii jednostki na 9. interaktywnych ekspozycjach zaprezentowano dzieje statku. W poszczególnych salach odwiedzający mogą zobaczyć, a nawet poczuć jak wyglądało życie i praca na Titanicu w zrekonstruowanych wnętrzach jednostki. Odtworzono nie tylko sale balowe (w pełnym wymiarze w skali 1:1) i restauracje (podczas naszego pobytu niedostępne do zwiedzania), ale także kabiny I, II i III klasy. Obejrzeć można również łodzie ratunkowe używane w tamtych czasach, a cała ekspozycja jest wzbogacona głosami ludzi ratujących swoje życie tej straszliwej nocy. W sali kinowej odbywa się projekcja filmu w 3D oraz symulatorem podróży przez stocznię, w której powstawał Titanic. W ostatniej sali widzieliśmy filmy jakie zostały nakręcone przez dr Roberta Ballarda podczas podwodnej ekspedycji do wraku, w 1985 roku. Cena biletu z parkingiem dla 4 osób to minimum 200 zł. Niezwykłe wrażenie zrobiła także na nas bryła budynku.

O Titanicu powstał m.in. utwór zespołu Lady Pank z 1988 „Zostawcie Titanica„.

Odwiedzone 19 maja 2016 r. – kliknij

Odwiedzone 19 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.