Ewa Kamieniecka – Co to jest Batik?

Co to jest Batik? Jest to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku na wybrane miejsca tkaniny i kąpieli w barwniku, który farbuje jedynie te fragmenty, które nie były przykryte warstwą wosku. Proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.

Dzisiaj poznaliśmy Ewę Kamieniecką, która właśnie przy wykorzystaniu tej techniki tworzy niezwykle urokliwe prace. Wystawa pt. Zaczarowane w Kole – batiki na tkaninie bawełnianej, została zorganizowana w Ośrodku Kultury Ursynów na ul. Kajakowa 12b na Zielonym Ursynowie w Warszawie.
Ewa Kamieniecka zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i rysunkiem. „Tematyką prac Ewy Kamienieckiej są pejzaże, martwe natury, kwiaty, postaci oraz obrazy z wyobraźni, będące własną interpretacją różnych aspektów rzeczywistości. W pracach z tkaniny sięga do wspomnień, uczuć jakich doznaje w różnych momentach życia, a także natury, która niezmiennie ją zachwyca swoim pięknem. Przemyślenia i emocje, jakie temu towarzyszą zamyka w kole, wyrażając je poprzez uproszczone, uporządkowane, albo nieregularne, spontaniczne wzory. Wszystko co ją otacza, jest poza jej wewnętrzną strefą. Koło daje jej poczucie bezpieczeństwa, pozwala na zachowanie własnej indywidualności i wolności” – mówi o sobie artystka.

Ewa Kamieniecka to artystka urodzona w Warszawie. Ukończyła studia I stopnia na Europejskiej Akademii Sztuk na kierunku – malarstwo. Dyplom obroniła w pracowni prof. Antoniego Fałata. W 2015 r skończyła studia malarskie z wyróżnieniem dziekańskim na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Stanisława Baja. Otrzymała też wyróżnienie indywidualne w Pracowni Tkaniny Artystycznej, prowadzonej przez prof. Dorotę Grynczel, w roku akademickim 2012/2013 oraz 2013/2014. Jest jedną z czterech finalistów Nagrody Artystycznej Siemensa za rok 2015. Zdobyła II nagrodę Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa 2015 r.
Artystka od kilku lat, wystawia swe prace na licznych wystawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.