Polecam wielkanocną wycieczkę do Żyrardowa. Na Placu Jana Pawła II, przed kościołem p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, pojawiają się rokrocznie gigantyczne pisanki – w ramach Festiwalu Pisanek. Świąteczna atmosfera, wyjątkowe dekoracje przyciągają całe rodziny.
Festiwal Pisanek to też kolorowy kiermasz, na którym miejscowi artyści prezentują swoje rękodzieło. W Wielką Sobotę, kiedy plac zapełnia się mieszkańcami udającymi się na święcenie pokarmów, dzięki kolorowym pisankom można poczuć magię nadchodzących świąt.
Żyrardów to miasto położone w województwie mazowieckim, oddalone 45 km na południowy zachód od Warszawy. Miasto, ze względu na swoją bogatą historię sięgającą do 1833 roku jest miejscem ciekawym do zwiedzania i odkrywania. Sama nazwa Żyrardów powstała od nazwiska Filipa de Girarda francuskiego wynalazcy i dyrektora technicznego fabryki tkackiej. Zostały tu pięknie odrestaurowane ulice i budynki, dworzec kolejowy. Zrewitalizowany park w Żyrardowie wygląda magicznie.
Fabryka oraz osada fabryczna powstaje od 1857 dzięki przemysłowcom – Karolowi Hielleg i Karolowi Dittrich. Ich żony są siostrami. Budują osiedle robotnicze, pralnię dla robotników, szpital, szkoły, ochronkę, resursę oraz kościół katolicki pw. św. Karola Boromeusza. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia zostaje wybudowany dopiero w 1898 r. Obejrzeliśmy wiele ciekawych miejsc takich jak Muzeum Mazowsza Zachodniego i park im. Karola Augusta Dittricha, Resursa, oraz budynki należące do XIX wiecznej zabytkowej osady fabrycznej w tym drewniane komórki.
Po mieście oprowadziła nasza koleżanka Agnieszka – mieszkanka Żyrardowa.
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl
2024