Spotkanie z Jakubem Żulczykiem autorem „Ślepnąc od świateł”

Spotkanie z Jakubem Żulczykiem, autorem książki „Ślepnąc od świateł” zorganizowane zostało 11 stycznia 2019 r. przez wypożyczalnię książek Ursynoteka, na Kabatach w Warszawie. Poprowadził je dziennikarz Marcin Michrowski. Pierwszy raz widzieliśmy na spotkaniu w tym miejscu, tylu młodych ludzi. Sam autor wydawał się być zaskoczonym tak liczną obecnością fanów.

Jakub Żulczyk to obecnie popularny pisarz młodego pokolenia. Pochodzi z Nidzicy, ukończył studia dziennikarskie na UJ.  Karierę autorską rozpoczął od publikacji tekstów w pismach „Lampa” i „Machina”. Jest twórcą rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”. Jego debiut książkowy to wydany w 2006 roku tytuł „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości”. To miłosna powieść drogi, w której 25-letni student prawa zabiera w podróż uzależnioną od gier piętnastolatkę. Od tamtej pory został autorem czterech powieści, z czego „Instytut” i „Zmorojewo” wpisują się w konwencję horroru.

Ogromną popularność przyniosła mu książka „Ślepnąc od świateł”, na podstawie której nakręcono 8. odcinkowy serial. Jest to rozgrywająca się głównie nocą historia o życiu bogatej, znarkotyzowanej Warszawie. Główną rolę w serialu – warszawskiego dilera Kubę (w książce Jacek),  zaopatrującego w narkotyki osoby publiczne – zagrał Kamil Nożyński. Obok niego zagrali Jan Frycz, Robert Więckiewicz, Janusz Chabior, Marta Malikowska, Cezary Pazura, Marzena Pokrzywińska, Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Ewa Skibińska, Krzysztof Zarzecki, Zbigniew Suszyński, Michał Czernecki, Krzysztof Skonieczny, Ilona Ostrowska.

Podczas spotkania, autor powiedział, że książki są dla niego jak powietrze, po prosu niezbędne do oddychania, i nie rozumie domów, w których brak jest z nimi półek. Powiedział też, że nie należy dokonywać próby zrozumienia treści książek, po prostu czytając trzeba poddać się jej nastrojowi i popłynąć z jej nurtem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.