Janów Podlaski, Biała Podlaska, Terespol, Neple, Konstantnów

Nasza sierpniowa wycieczka objazdowa od 12 do 15 sierpnia 2006 r. wiodła nas z Warszawy przez Janów Podlaski, Białą Podlaską, Terespol, Neple, aby docelowo dotrzeć do Konstantntynowa.
Janów Podlaski. W tym właśnie miejscu znajduje się stadnina koni, istniejąca od 1817 roku. Jest to najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk, jest prawdziwym „końskim rajem”. Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie.

Serpelice – ośrodek nad Bugiem.

Kalwaria Podlaska – wierna kopii kalwarii jerozolimskiej „Via Dolorosa”.

Biała Podlaska. Chodziliśmy po uliczkach, które doprowadzały nas do Rynku. Delektowaliśmy się na lodami tęczowymi.

Terespol – pojechaliśmy aż do samego przejścia granicznego.

Neplepołożone są na tereni Szwajcarii Podlaskiej. W pobliżu wsi stoi też stary rosyjski czołg, pamiątka po „wyzwoleniu”. Granica Polski Neple, to urwisty brzeg Bugu chroniony jest w rezerwacie Szwajcaria Podlaska, zwana też Nepelską. Nad Neplami króluje stojąca na wzgórzu kamienna baba. Jest to najprawdopodobniej dawny „bałwan” pogański, przekuty swego czasu na coś w kształcie krzyża. Jest też wieża widokowa w Neplach. Neple to niemal 1000-letnia wieś położona u ujścia Krzny do Bugu, nieopodal Terespola. Jak głosi legenda nazwa pochodzi od słowa „ne pliwi” – nie płyń.


Konstantynów. Właśnie w tym miejscu znajduję się dwa obiekty godne zwiedzenia. Po pierwsze pałac z połowy XVIII w. do którego wejścia strzegą dwa kamienne lwy. Położony jest w starym parku w stylu angielskim, pełnym drzew-pomników przyrody, otoczonym kamiennym murem z bramą wjazdową z herbami rodzin Platerów i Aleksandrowiczów. 
Jest tu też neogotycki kościół z 1909 r. oraz przylegająca do niego plebania.
W każdy poniedziałek w Konstatynowie odbywa się targ, gdzie można kupić dosłownie wszystko, łącznie z kurami. Dla miejscowych twórców, kultywowanie dawne tradycji jest bardzo ważne, prezentują je podczas miejscowych uroczystości w Konstantynowie. Właśnie w tej uroczej wioseczce mieliśmy bazę noclegową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.