Kielce

Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą, będąca prawostronnym dopływem Bobrzy. Na terenie miasta znajdują się rezerwaty przyrody m.in. Kadzielnia, Karczówka, Ślichowice, Wietrznia, Biesak-Białogon.
Oprócz rezerwatów, podczas tego wyjazdu od 22 do 24 września 2006 r. udało nam się zwiedzić:

Rynek kielecki, którego lokalizacja została wyznaczona jeszcze w średniowieczu. Zabudowa pochodzi głównie z XVIII i XIX w. Na skwerku przy Rynku znajduje się figura św. Tekli z 1765.

ulicę Sienkiewicza pięknie zrewitalizowaną ulicę główną (zwana przez mieszkańców Sienkiewką), wokół której toczy się życie towarzyskie Kielczan i turystów,

Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637–1641 przez Tomasza Poncino z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika.

– kościół Świętej Trójcy – zabytkowy, murowany, jednonawowy kościół mieszczący się w centrum Kielc na ulicy Jana Pawła II nieopodal katedry.

Synagoga znajdująca się w Kielcach, przy ulicy Warszawskiej 17, pomiędzy jezdniami alei IX Wieków Kielc.

Park miejski im. Stanisława Staszica, jeden z najstarszych parków w Polsce, leżący w centrum miasta u południowego podnóża Wzgórza Zamkowego, liczący 7,9 ha powierzchni.

Kadzielnię rezerwat przyrody.

– Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny w Tokarnia działa od 1977 roku. Na tym terenie odtworzono typowy układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

– Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad całą miejscowością,

– Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.