12 do 23 września 2009 r. Wakacje we Francji – Czechy, Austria, Włochy (Wenecja, Padwa, Verona), Francja, Belgia, Niemcy

Objazdowe wakacje 2009 r. zaplanowaliśmy docelowo we Francji. Podróż wytyczyliśmy z Polski przez Czechy, Austrię, Włochy, Belgię, Niemcy aby wrócić tą samą drogę do Warszawy. Zatrzymywaliśmy się w niektórych miejscach.
1. Czechy
– Mikulov.
Tu zrobiliśmy pierwszy dłuższy przystanek. Przygraniczne miasteczko Mikulov uznane jest za centrum winiarstwa. Przerwę w podróży poświęciliśmy na spacer po mikulowskim Rynku, otoczonym wyremontowanymi kamienicami, zwiedzenie Zamku w Mikulov (widocznego z drogi przelotowej) a także zobaczenie Synagogi i Kirkut tj. żydowski cmentarz oraz innych miejsc będzie pozytywną chwilą relaksu w podróży – kliknij wpis!
2. Austria
– Klagenfurt. Klagenfurt słynie z najcieplejszego, niebieskiego jeziora alpejskiego – Wörthersee. Wokół tego jeziora, zlokalizowany jest ośrodek turystyki. Na wschodnim krańcu jeziora położone jest miasto Klagenfurt am Wörthersee. W 2008 r. w Klagenfurt odbyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
– Wiedeń. Zatrzymaliśmy się na wieczorne zwiedzanie wiedeńskiej stolicy. Udało nam się wejść do niektórych obiektów, jak kościół św. Karola Boromeusza czy gotycka katedra św. Szczepana – Stephansplatz. Wieczorne odwiedzenie Wiednia oparło się głównie na długim wieczornym spacerze. Bardzo fajną sprawą, było umiejscowienie na zewnątrz budynku Wiedeńskiej Opery Państwowej telebimów dzięki którym, zgromadzeni mogli uczestniczyć w przedstawieniu.  Ciekawostka! Podczas naszego pobytu na dziedzińcu Pałacu Hofburg odbywała się publiczna impreza dla mieszkańców i gości. Okazało się, że trafiliśmy na dożynki i to w takim miejscu. Przerwa w podróży w Wiedniu to był fajny pomysł  kliknij szczegóły!

3. Włochy
– Wenecja.
Pomiędzy malowniczymi Canal Grande w kształcie odwróconej litery „S” przepływają vaporetto (tramwaje wodny) albo gondole. Będac w tym mieście udało nam się zobaczyć: Bazylikę św. Marka, a na Placu św. Marka obsiadły nas gołębie, Piazzetta San Marco, pałac Dożów, budynek Libreria Sansoviniana. Szliśmy też mostem Westchnień oraz mostem.
– Padwa. Jest miasto w którym znajduje się papieska Bazylika Św. Antoniego jest miejscem ściągającym tłumy. Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, wielu miast (m.in. Lizbony, Padwy, w Polsce – Lublina), parafii oraz kościołów na całym świecie, franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych. Widzieliśmy też Bazylikę Santa Giustina, pałac Della Regione, posąg Gattamelaty, Piazza Prato della Valle – kliknij szczegóły!
– Verona amfiteatrem z czasów rzymskich, zwany Areną oraz domy bohaterów dramatu Williama Szekspira – Romea i Julii. Przemieszczając się dalej, dotarliśmy do Genua (miasto z największym włoskim portem morskim), potem była Savona, Sanremo. Ostatnią włoską miejscowością była – Ventimiglia.

4. Księstwo – Monako to niewielkie miasto – państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Jest to drugie po Watykanie, najmniejsze państwo pod względem powierzchni. Port w Monako – kliknij szczegóły

5. Francja. Bardzo marzyliśmy o zwiedzeniu Francji. Od zawsze intrygowały nas magiczne nazwy Prowancja czy Lazurowe Wybrzeże. Postanowiliśmy zobaczyć je na własne oczy. Do Prowancji należą: Marsylia, Tulon, Nicea, Aix, Cannes, Antibes. Jeśli chodzi o Lazurowe Wybrzeże czyli Riwierę Francuska to jest to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego, należącego właśnie do Prowancji. Do kilku z nich dotarliśmy:
– Cannes znane na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu. To właśnie na tym festiwalu najważniejszą przyznawaną nagrodą jest Złota Palma. Ciekawostka. Jedynymi polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę, są „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego.
W mieście znajduje się ogromna nadmorska promenada przy bulwarze La Croisette, wzdłuż którego ciągną się jedne z najdroższych hoteli w mieście, wśród których jest słynny hotel Carlton – InterContinental, najchętniej odwiedzany przez gwiazdy filmowe.
– Cagnes-sur-Mer. Kawałek dalej znajduje się miejscowość Cagnes-sur-Mer, w której znajduje się Muzeum Renoira. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się je odwiedzić.
– Saint-Tropez. Kolejnym ważnym miejscem, do którego zmierzaliśmy było Saint-Tropez. Tu znajduje się Muzeum Żandarmerii i Kina w Saint-Tropez, upamiętniająca  francuska komedia z 1970, z Louisem de Funèsem w roli głównej.
– Martigues. Wielką przyjemność sprawiło nam odwiedzenie uroczego Martigues zwanego Małą Wenecją. Potem jechaliśmy przez Piereneje aby dotarzeć do wiaduktu w Millau. Jest to jeden z cudów techniki XXI wieku o długości 2,4 km. Zwiedzanie Francji zakończyliśmy w Paryżu (kliknij wpis!).

6. Belgia – Liege. Przystanek z krótkim zwiedzaniem zrobiliśmy na starówce w Liege. Ta belgijska aglomeracja liczy 600 tysięcy i jest największa po Brukseli i Antwerpii. W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy, z którego za 2 € można dostać się do centrum, linią nr 57. Będąc w Liege bezwzględnie należy zobaczyć na placu św. Lamberta XVI. wieczny pałac biskupa Liège, gdzie przed rewolucją francuską stała katedra św. Lamberta a także Katedra świętego Pawła, w której znajduje się skarbiec i grób św. Lamberta. Jest to jeden z siedmiu oryginalnych kolegiat miejskich kliknij szczegóły.
7. Niemcy – Scholm. Miasteczko, które było ostatnim przystankiem przed powrotem do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *