Wiedeń i Klagenfurt w Austrii

W drodze do Francji zatrzymaliśmy się w stolicy Austrii – Wiedniu. Ogromne korki na drogach dojazdowych do miasta spowodowały, iż nasze zwiedzanie zaczęło się dopiero wieczorem. Miało to też swój urok, bowiem ważne obiekty architektury są były pięknie oświetlone. Ciepły wieczór i pełne ulice turystów tworzyły niezapomniany klimat tego miasta.

➡️ Wiedeń to stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.
Spacerując po wiedeńskich uliczkach widzieliśmy m.in.:
– Kościół Wotywny to neogotycki kościół z XIX wieku znajdujący się przy głównym bulwarze miasta – Ringu,
– Kościół św. Karola Boromeusza,
– Gotycką Katedrę św. Szczepana,
– Stephansplatz,
– Wiedeńską Operę Państwową, a jej gmach był pierwszym ukończonym budynkiem przy Ringu. 25 maja 1869 wystawienie opery „Don Giovanni” Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej.
– Brama do Pałacu Hofburg, trafiliśmy na dożynki na placu przed Pałacem Hofburg).
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
– Ratusz w Wiedniu
– Hofburg – wiedeński pałac władców Austrii,
– Fontanna Donnerbrunnen, kolorowa fontanna przy pomniku żołnierza radzieckiego.
Wszystkie pamiątki z Wiednia opatrzone są wizerunkiem Wolfgang Amadeusa Mozarta, który pomimo, że urodził się w Salzburgu, to jako kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, związany był głównie z Wiedniem. Uczestniczyliśmy też w Erntedankfest Święcie Dziękczynienia żniwa czyli austriackich dożynkachW Austrii święto to obchodzone we wrześniu lub październiku – w zależności od regionu i panującego sposobu gospodarowania. Po szybkim noclegu, wyruszyliśmy w dalszą podróż.

➡️ Klagenfurt. Pierwszy przystanek  zrobiliśmy w malowniczo położonej miejscowości Klagenfurt am Wörthersee. W tym pięknym terenie górzystym zbudowany został kompleks dla sportowców i kadry narodowej Austrii. Właśnie w tym miejscu, odbyły się dwa grupowe mecze reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2008. Największą atrakcją miasteczka jest najcieplejsze jezioro alpejskie – Wörthersee.

13 września 2009 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.