Wschodnia Polska – Wola Okrzejska Pratulin, Konstantynów, Terespol

Nasza wycieczka od 13 do 14 września 2008 r. objazdowa wiodła nas z Warszawy do Konstantynowa, gdzie była nasza baza noclegowa, ale przy okazji odwiedziliśmy różne miasta i miasteczka:

Wola Okrzejska z Muzeum Henryka Sienkiewicza z kopcem Henryka Sienkiewicza. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku stanowi znak identyfikujący jego nazwisko z polskim krajobrazem. Miejsce to znajduje się na rozstaju Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia, stanowiło źródło inspiracji i fascynacji pisarza.
W kościele św. Piotra i Pawła z II poł. XVIII w., na kopule są dwa freski nawiązujące do Sienkiewiczowskich dzieł: spotkanie św. Piotra z Jezusem i ojciec Kordecki broniący Częstochowy). Na Okrzejskim cmentarzu pochowana jest matka pisarza.
Na kartach historii Wola Okrzejska zapisała się jako własność rodziny Cieciszowskich–Sienkiewiczów przez prawie 100 lat (1781-1870). Po śmierci babki została sprzedana Bernsteinowi, który ponoć nie lubił Henryka Sienkiewicza, dlatego przez lata utrudniał usypanie kopca na cześć noblisty.
Tutaj w Woli Okrzejskiej, urodził się Henryk Sienkiewicz. Wspólnie ze swoim rodzeństwem spędził tu lata beztroskiego dzieciństwa, gdzie Stefania Sienkiewiczowa często grywała na sprowadzonym z Paryża fortepianie, przy okazji ucząc swe dzieci. Do dziś fortepian stoi teraz dumnie w największym z saloników (najprawdopodobniej w tym, gdzie na świat przyszedł mały Henryk).

Konstantynów to miejscowość, gdzie mieszkają nasi zaprzyjaźnieni Gospodarze Pani Mama i Pan Tata wraz z dziećmi, tu znajduje się nasza baza noclegowa.

Pratulin. Byliśmy na dożynkach w Pratulinie i oglądaliśmy przepiękne wieńce ze zbóż, owoców, warzyw.

Terespol. W 214 rocznicę wydarzenia, mieliśmy okazję czestniliczyć w inscenizacji Bitwy pod Terespolem z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Inscenizacji bitwy towarzyszyły scenki z życia obozowego, pokazy strojów, strzelania z muszkietów, walki na szable, musztry paradnej oraz tańce i obyczajów z przełomu XVII i XIX wieku. Oprócz rekonstrukcji bitwy, na imprezie zostały ustawione ludowe stoiska: garncarza, tkaczki, artystów ludowych tworzących kwiaty z bibuły, drewniane figurki.
Bitwa pod Terespolem (znana też jako Bitwa pod Brześciem) stoczona 19 września 1794 r. przez wojska polskie z wojskami rosyjskimi.
„Korpus rosyjski gen. Aleksandra Suworowa osaczył tutaj zmuszoną do odwrotu w bitwie pod Krupczycami dywizję gen. Karola Sierakowskiego (4700 żołnierzy i 28 dział), która przybyła po całonocnym marszu do swego dawnego obozu. Sierakowski zarządził w obozie całodzienny odpoczynek, nie spodziewając się nadejścia sił A. Suworowa. Polski plan obrony linii Bugu uległ załamaniu wskutek wskazania Rosjanom brodów przez delegata kahału żydowskiego.
Suworow w nocy przeprawił bez przeszkód cały swój korpus przez Bug i ok. 6 rano zaatakował Polaków. Widząc, że nie ma szans w starciu z Rosjanami – Sierakowski rozpoczął odwrót pokonując Bug przez groblę kobylańską. Polacy bezskutecznie próbowali osłonić swoje tyły, przeprowadzając kilkukrotne szarże kawalerii. Dywizja Sierakowskiego poniosła ogromne straty i wycofała się w rozsypce w kierunku Białej Podlaskiej tracąc wszystkie działa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.