Nisz to stolica Burka

Wracamy po kilku latach do Niszu i spotykamy na starym mieście ogromną ilość bezdomnych psów. Ponadto rzeka ma piękne lustro wody – nie jest już ruda a poza tym nic się nie zmieniło, ludzie są jak zawsze życzliwi i przyjaźnie nastwieni do turystów.
Nie wiem czy wiecie ale Nisz to stolica Burka – słonej bałkańskiej przekąski, z placka z ciasta filo wypełnionego białym serem na słono lub szpinakiem, lub też nadzieniem z mięsa mielonego. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur, oznaczającego zawijać, zakręcać. Oczywiście spacer rozpoczęliśmy od zjedzenia burka, popcornu domowego i wypicia napoju, gdyż w Serbii można spożywać go swobodnie na ulicy.

Nisz to trzecie co do wielkości miasto w Serbii, położone nad rzeką Niszawą, które zamieszkuje 260 tyś mieszkańców. Wielu turystów jadących nad morze mija Nisz nawet się w nim nie zatrzymując, a część tak jak my traktuje jako przystanek w podróży. W poleconej przez mieszkańców Niszu – Kalince jedliśmy burek! Nocleg w 2017 r. rezerwujemy w Guest Accommodation Etno Konak Tašana ul. Prijezdina 8a.
W Niszu ważne do zwiedzenia są:
– twierdza turecka z XVIII wieku, historią sięgającą czasów starożytnych,
– Brama Stambulska,
– rzymskie lapidarium,
– turecki hamam (łaźnia) – obecnie restauracja
– Uniwersytet posiadający 13 wydziałów i około 26 tys. studentów,
– sobór katedralny Zstąpienia Świętego Ducha z XIX w.,
– kaplica, w której znajduje się Wieża Czaszek (była zamknięta)
– ważny punkt miasta to stary bazar, w którym robiliśmy zakupy.

W mieście odbywa się wiele festiwali m.in. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Nišville“. Koncerty odbywały się na terenie twierdzy i znajdującego się dookoła niej parku. Podczas koncertów większość zabytków były zasłonięta została banerami i reklamami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.