Jarmark Jagieloński w Lublinie

Jarmark Jagieloński to trzydniowa uczta dla duszy i ciała. podczas której na wszystkich chętnych czeka spotkanie z tradycyjną, ludową kulturą, muzyką i sztuką. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były pszczoły.
1. Stoiska Jarmarku Jagiellońskiego
Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie zdecydowali w drodze głosowania, których artystów zaprosić do zajęcia stoisk twórczych. Muszą się oni wyróżniać szczególnym kunsztem rzemieślniczym. Pod uwagę brane jest głównie nawiązanie do lokalnej tradycji, wzorów i spuścizny rodzinnej. Każdy z zaproszonych twórców podlega ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez komisję konkursową.
Widzieliśmy niezwykłe stoiska m.in. zabawkarskie, wikliniarskie, wycinankarskie. Obejrzeliśmy także kroszonki opolskie, rzeźbę w glinie, haft kaszubski, garncarstwo.

2. Parada
Towarzyszący przejazdowi wielkiej miedzianej Kury Jarmarku Jagiellońskiego żywiołowy korowód to widowisko okraszonego dużą dawką humoru, akrobatyki i żonglerki w wykonaniu niezawodnych artystów Fundacji Sztukmistrze. Muzyczną oprawę paradzie stworzył zespół Orquestrina Trama z Hiszpanii.

3.Koncerty odbywały się na dziedzińcu zamku.
Wyjątkowy koncert „re:tradycja”. Na scenie widzowie usłyszeli znanych polskich artystów: Brodka, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Adam Bałdych i Krzysztof Dys oraz Katarzyna Groniec w nietypowym połączeniu z artystami ludowymi.

4.Potańcówki odbywały się na zbitej z drewnianych desek podłodze na Placu Dominikańskim. Do tańca przygrywały: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Butrynów, Kapela Zwykli Ludzie i Kapela Dobrzeliniacy. W sobotę goście bawili się przy muzyce m.in. duetu Kanka Franka. Potańcówki startowały o godz. 22.

5. Pająk ludowy – instalacja. Od kilku lat w bramie krakowskiej w Lublinie wieszany jest tradycyjny pająk ludowy. W tym roku autorami są Mikołaj Pietruczuk oraz Tomasz Krajewski, a temat pszczelarski, tradycyjne słomiane ule.

Miejsca odwiedzone podczas wyjazdu – kliknij szczegóły!

Byliśmy tu od 16 do 18 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.