Re:tradycja – Jarmark Jagielloński w Lublinie

3 dniowy Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to największy festiwal kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej tradycji składającej się z jarmarku, koncertów i potańcówek.
Stoiska. Widzieliśmy niezwykłe stoiska m.in. zabawkarskie, wikliniarskie, wycinankarskie. Obejrzeliśmy także kroszonki opolskie, rzeźby w glinie, haft kaszubski, garncarstwo.
Koncert. We wcześniejszych latach koncerty odbywały się na dziedzińcu zamku, a obecnie na zbudowanej scenie na podzamczu. Na scenie wystąpili Lumpeks (FRA/POL), Maria Stępień (POL), Ewa Grochowska (POL), Filip Majerowski (POL), Piotr Gwadera (POL), ponadto Katarina Barruk (SÁ/NOR/SWE); Barrut (FRA).
Potańcówka. Miejsce potańcówek też zostało zmienione, wcześniej odbywały się na zbitej z drewnianych desek podłodze na Placu Dominikańskim, a obecnie przed sceną na podzamczu Zamku w Lublinie. Tym razem  Kapela Józefa Wyrwińskiego, Chłopcy z Nowoszyszek, HrayBery/ГрайБери, Orkiestra Podróżniacy, Kapela Dobrzeliniacy, Kapela Fedaków, Kapela Bornego.

1. Stoiska Jarmarku Jagiellońskiego. Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie zaprosili artystów wyróżniających się szczególnym kunsztem rzemieślniczym.

2. Parada. Towarzyszący przejazdowi wielkiej miedzianej Kury Jarmarku Jagiellońskiego żywiołowy korowód to widowisko okraszonego dużą dawką humoru, akrobatyki i żonglerki w wykonaniu niezawodnych artystów Fundacji Sztukmistrze. Tu muzyczną oprawę paradzie stworzył zespół Orquestrina Trama z Hiszpanii.

3. Koncerty odbywały się na dziedzińcu zamku. Wyjątkowy koncert „re:tradycja”. Na scenie widzowie usłyszeli znanych polskich artystów: Brodka, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Adam Bałdych i Krzysztof Dys oraz Katarzyna Groniec w nietypowym połączeniu z artystami ludowymi.

4.Potańcówki odbywały się na zbitej z drewnianych desek podłodze na Placu Dominikańskim. Do tańca przygrywały: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Butrynów, Kapela Zwykli Ludzie i Kapela Dobrzeliniacy. W sobotę goście bawili się przy muzyce m.in. duetu Kanka Franka. Potańcówki startowały o godz. 22 ale można było tańczyć podczas koncertów.

5. Pająk ludowy – instalacja. Od kilku lat w bramie krakowskiej w Lublinie wieszany jest tradycyjny pająk ludowy:

zdj. 1 autorstwa są Mikołaj Pietruczuk oraz Tomasz Krajewski

zdj. 2 Pająk – instalacja artystyczna Eweliny Kruszyńskiej

Jarmark odwiedzony podczas wyjazdu od 16 do 18 sierpnia 2019 r. – kliknij oraz 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.