Rowerem – Fort Sokolnickiego, Fort Traugutta, Fort Legionów, Fort Bema

Rowerowy rajd szlakiem fortów:
➡️Fort Sokolnickiego to obecnie Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego znajdujący się w Parku Żeromskiego przy pl. Wilsona

➡️Cytadela Warszawska, która znajduje się na ul. Skazańców 25 w Warszawie. Jest to twierdza, która po upadku powstania listopadowego była punktem kontrolno-pacyfikacyjnym na całą Warszawę, będącą ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Pełniła także rolę więzienia śledczego (X Pawilon) oraz miejsca straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów.
➡️Fort Traugutta to jeden z fortów Cytadeli Warszawskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Obecnie fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.
➡️Fort Legionów na ul. Zakroczymskiej 12 w Warszawie,  został w roku 1999 przejęty przez Agencję Mienia Wojskowego, a później sprzedany prywatnej firmie z branży gastronomicznej – rodzinie Kręglickich, po renowacji wynajmowany jest na imprezy plenerowe. Pomieszczenia, znajdujące się dziś pod ziemią, są zaadaptowane na trasę turystyczną. Nam też udało się przejść kawałkiem tej trasy ok. 500 m. znajdującej się na 3 poziomach.
➡️Fort Bema znajduje się w sąsiedztwie cmentarza wojskowego na Powązkach w Warszawie, a z drugiej dzielnicy Bemowo. Fort Bema (stąd nazwa dzielnicy) jeszcze w roku 1921 nazywał się Fort Parysów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.